Lavrov duyurdu: İran, Türkiye-Suriye-Rusya üçlü formatına dahil oldu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran'ın Rusya-Türkiye-Suriye üçlü formatına dahil edilmesi konusunda 'prensipte' anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moskova’da düzenlenen basın toplantısında Rusya-Türkiye-Suriye arasında üçlü formatta yürütülen temaslara İran’ın da dahil edilmesi konusunda prensipte anlaşmaya varıldığını söyledi. Lavrov, “Gerçekten de Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Suriye Devlet Başkanı ile ilişkilerin normalleştirilmesine, genel olarak iki komşu ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine olan ilgisini destekliyoruz ve buna ilişkin çalışmaları mümkün olan her şekilde geliştirmeye hazır olacağız. Elbette, İran İslam Cumhuriyeti'nin bu işe dahil olması konusunda prensipte anlaşmaya varıldı” diye konuştu.

'ZAMANLAMA VE FORMAT ÜZERİNE ÇALIŞILIYOR'

Sputnik'in aktardığına göre, hem Rusya’nın hem de İran ve Türkiye’nin ‘Astana Üçlüsü'ne dahil olduklarını hatırlatan Lavrov, “Bu nedenle bundan böyle Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesine yönelik temaslara Rusya ve İran'ın da eşlik etmesini mantıklı buluyorum. Zamanlama ve belirli katılım formatlarına gelince, askeri yetkililer seviyesinde mi, diplomatlar seviyesinde mi olacak, bunun üzerinde çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN, 'İRAN'I DA KATALIM' DEMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Üçlü olarak Rusya, Türkiye, Suriye bir araya gelelim. Hatta İran'ı da buna katabiliriz" demişti. Erdoğan, Bilecik Vezirhan'da yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı: “Rusya'yla bizim ilişkilerimizde karşılıklı bir itibar var, saygı var. Benim Sayın Putin'le ilişkilerim dürüstlük üzerinedir.” diye konuştu. Suriye'nin kuzeyindeki gelişmelerde ise istedikleri neticeyi henüz alamadıklarını belirten Erdoğan; “Diyoruz ki, 'Gelin şimdi üçlü bazı toplantılar yapalım.' Nedir bunlar? İşte üçlü olarak Rusya, Türkiye, Suriye bir araya gelelim. Hatta İran'ı da buna katabiliriz. İran da gelsin. Görüşmelerimizi bu şekilde yapalım ve bölgeye bir huzur gelsin. Bölge şu andaki yaşadığı sıkıntıları yaşamasın. Ve burada da biz netice aldık, alıyoruz ve alacağız.” (DIŞ HABERLER)