Latin Amerika’nın Nabzı: Meksikalı göçmenlerin uzun yürüyüşü

Latin Amerika'da geçen hafta yeni bir mavi delik keşfedildi, Arjantinli kadın astronom vefat etti, Meksikalı göçmenlerin Amerika yürüyüşü devam ediyor, devlet başkanlarının trafiği ise ara vermiyor.

Google Haberlere Abone ol

(24-30 Nisan Haftası)  

PAZARTESİ

* Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, ABD Başkanı Joe Biden ile ABD’de görüştü. Görüşme sonrası Biden, iki ülkenin ortaklaşa başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığı açıklamasında bulundu.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro ve ABD Başkanı Joe Biden

* Brezilya Devlet Başkanı Luiz Lula da Silva, Brezilya-Portekiz İş Forumu’na katılmak üzere Portekiz’in başkenti Lizbon’a gitti.

* Peru Devlet eski Başkanı Alejandro Toledo, nüfuz ticareti ve kara para aklama suçları nedeniyle 18 ay hapis cezası aldı.

* Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei, Çin’in eleştirilerine rağmen, Tayvan’a resmi bir ziyarette bulundu. Halihazırda Tayvan’la ilişki halinde olan tek Latin Amerika ülkesi Guatemala.

* Ekvador Cumhuriyeti’nde cezaevlerinde bulunan mahkumların ailelerinden yüzlercesi bir araya gelip cezaevleri koşullarının insanlık dışı olması nedeniyle hükümete dava açtı.

* Kosta Rika Devlet Başkanı Rodrigo Chavez, gardiyanların izin günlerinin azaltılmasına ilişkin yasayı güvenlik güçlerinin protestoları üzerine geri çekti.

* Uruguay’ın San José eyaletinde büyük bir orman yangını çıktı. İtfaiye ekipleri, yangını söndürmek için yoğun şekilde çalışırken, rüzgarın dönmesi sonucu, yangının oluşturduğu yoğun duman, Arjantin’de de hissedildi.

Meksika, Yukatan, Mavi Delik 

* Meksika’nın Yukatan Yarımadası açıklarındaki denizde; 274,4 metre derinliğe ve 13.690 metrekarelik bir yüzey alanına sahip, dünyada ikinci en büyük Mavi Delik keşfedildi. Söz konusu deliğe Maya dilinde Taam Ja (Derin Su) adı verildi.

* Meksika Milli Takımı, Antalya'da düzenlenen Dünya Okçuluk Kupası’nda altın madalya kazandı.

SALI

* Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro öncülüğünde “Venezuela'daki Siyasi Süreç” başlıklı Uluslararası Konferans, başkent Bogotá’da başladı. Konferansa Amerika, Afrika ve Avrupa’dan 19 ülke katılıyor.

“Venezuela'daki Siyasi Süreç” başlıklı Uluslararası Konferans, Kolombiya, Bogota

* Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernández, 2024 yılında yapılacak olan Devlet Başkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı.

* Arjantin hükümeti; Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’den oluşan ekonomik topluluk BRICS üyesi olmayı amaçladıklarını açıkladı.

* Ekvador Cumhuriyeti’nin Chimborazo eyaletine bağlı Alausí kentinde yaşanan heyelan sonucu 50 kişi hayatını kaybetti.

* Meksika Körfezi’nde bulunan Tabasco sahilinin 25 kilometre açığında 300 milyon varil rezerve sahip olduğu düşünülen bir petrol yatağı bulundu.

* Meksika Deniz Müfettişleri, Pasifik kıyısındaki Manzanillo limanında 11 bin 520 şişe içine gizlenmiş halde 8 bin 640 kilo metamfetamin ele geçirdi.

* Brezilya Dışişleri Bakanı Aloysio Nunes, yaptığı bir konuşmada BM Güvenlik Konseyi’nin meşruiyetini kaybettiğini söyledi.

ÇARŞAMBA

* Arjantin, ithalatını ABD Doları olarak değil Yuan olarak ödeme konusunda Çin ile anlaştı.

* Dominik Cumhuriyeti hükümeti, Haiti’nin neredeyse tamamını kapsayan güvensiz ortam nedeniyle sınırlarını kapatıp ek güvenlik önlemleri alırken, BM’ye de Haiti’ye müdahale etmesi için çağrıda bulundu.

* Brezilya Adalet ve Kamu Güvenliği Bakanı Flávio Dino, tüm uyarılarına rağmen antisemitik, faşist ve ırkçı gruplar hakkında gerekli önlemleri almaması nedeniyle Telegram’ı askıya alma kararı verdiklerini açıkladı.

* Brezilya’nın Paraná eyaletine bağlı Aracuária kentinin 65 yaşındaki Belediye Başkanı Hissam Hussein Dehaini, 16 yaşındaki Kuane Rode Camargo ile evlendi. Evliliğin akabinde, Dehaini’nin kayınvalidesine belediyede yöneticilik pozisyonu vermesi ise tepkilere yol açtı. Brezilya’da çocuklar, ebeveynlerinin ya da yasal varislerinin izni halinde, 16 yaşından itibaren evlenebiliyorlar.

* Meksika’nın Chiapas eyaletine bağlı Tapachula kentinden pazar günü ABD’ye doğru yola çıkan ve çoğunluğu Orta Amerika ülkeleri vatandaşı 3 bini aşkın göçmenden oluşan yaya kervan, 45 kilometrelik yolu tamamladı.

Meksika’nın Chiapas eyaletine bağlı Tapachula kentinden yola çıkan göçmenler.

* Bolivya Savcılığı, ülkenin en büyük bankaları arasında yer alan Banco Fassil’in üç üst düzey yöneticisinin, işledikleri mali suçlar nedeniyle tutuklanmasına karar verdi.

* Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, ülkesinin 15. ve 19. yüzyılları arasında 6 milyon Afrikalıyı köleleştirip Latin Amerika’ya götürmesi nedeniyle insanlıktan özür dilemesi gerektiğini ifade etti.

* Peru San Marcos Üniversitesi’nden bir grup arkeolog, başkent Lima’ya 24 kilometre uzaklıktaki Cajamarquilla Arkeolojik Kompleksi’nde 1.200 yıl önceye tarihlenen bir İnka mumyası buldu.

Adela Emilia Ringuelet

* Arjantinli astronom Adela Emilia Ringuelet, 93 yaşında hayatını kaybetti. Ringuelet, Arjantin Astronomi Derneği kurucuları arasında yer alıyordu.

PERŞEMBE

* Brezilya’da, 2 Ocak Pazartesi günü Luiz Lula da Silva, ülkenin Devlet Başkanlığı görevine resmen başlamıştı. Eski Devlet Başkanı Jair Messias Bolsonaro ise, ülkede uyguladığı faşizan politikalardan dolayı yargılanmamak için ABD’ye kaçmıştı. Bolsonaro yandaşları, 8 Ocak’ta başkent Brasilia’daki Planalto Başkanlık Sarayı’na, Kongre’ye ve Federal Yüksek Mahkeme’ye baskın düzenlemişti. Bu darbe girişimi, gün içinde bastırılmış ve sorumlular hakkında tutuklama kararı çıkmıştı. Bugün, Brezilya ordusundan 29 rütbeli subay, darbe girişiminde rol aldıkları gerekçesiyle görevden alınıp tutuklandı.

* Meksika’nın en büyük dördüncü karteli olan Clan del Golfo’nun lideri Jobanis de Jesús Ávila Villadiego’nun yardımcısı Jair Vélez, Kolombiya’nın Talaigua Nuevo kentinde yakalandı.

* Kolombiya’nın Norte de Santander eyaletine bağlı Catatumbo kentinde 29 Mart’ta bir askeri müfrezeye düzenlenen saldırıda 10 asker ölmüş, yedi asker de ağır yaralanmıştı. Saldırıyı üstlenen olmamıştı. Bugün, Kolombiya Başsavcılığı; Savunma Bakanı Iván Velásquez, tümgeneraller Helder Fernán Giraldo Bonilla ile Luis Mauricio Ospina Gutíerrez ve Albay John Freddy Correa Gonzáles’i mahkemede ifade vermeye çağırdı.

* Dominik Cumhuriyeti Başsavcılığı, eski Çevre Bakanı Orlando Jorge Mera’yı öldürdüğünü itiraf eden Fausto Miguel Cruz’u 30 yıl hapis cezasına çarptırdı.

* İsviçre bankası Credit Suisse, Ekvador Cumhuriyeti’nin dış borçlarının devlet tahvillerini, 800 milyon dolara satın almayı teklif etti.

* ABD hükümeti, ülkelerine gelecek olan Latin Amerikalı göçmenler için Kolombiya ve Guatemala’da birer göçmen merkezi açacağını açıkladı.

* Dünya Bankası, her 10 Perulu’dan 7’sinin fakirlik seviyesinde yaşadığını açıkladı.

CUMA

* Brezilya Devlet Başkanı Luiz Lula da Silva; Acre’de Araro do Río Amonia, Alagoas’ta Kariri Xocó, Río Grande do Sul’da Río dos Índios, Ceará’da Tremembé da Barra do Mundaú, Avá Canoeiro’da Goiás ve Uneiuxi bölgelerini altı yerli halkın daimi toprakları olarak tescil etti.

Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro

* Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro liderliğinde toplanan Bakanlar Kurulu “Mali Şeffaflık ve Yasadışı Zenginleşmeye Karşı Mücadele” başlıklı bir yasayı onayladı. Söz konusu yasaya göre, ülkede en üst düzey kişilerin dahi bireysel varlıkları ve hesapları soruşturmaya açık olacak.

* Kolombiya Savcılığı, ABD yetkilileriyle beraber yürüttükleri bir operasyon sonucu, uluslararası kokain ticareti yapan bir organize suç örgütünü çökerttiklerini açıkladı.

* Rus bilim insanları, Bolivya’daki bir nükleer merkez için araştırma reaktörünün test montajını tamamladı.

* Arjantin Merkez Bankası, faiz oranını son 20 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 91’e çıkardı. Arjantin’de yıllık enflasyon rakamı yüzde 104,3 seviyesinde bulunuyor.

* Arjantin Ulusal İlaç Gıda ve Tıbbi Teknoloji İdaresi, yılın başından bu yana 48 kişinin ölümüne ve 67 bin kişinin de vaka olarak etkilenmesine neden olan dang hummasını yok etmek için, Japonya’nın geliştirdiği TAK-003 adlı ilacı, hafta başından itibaren 4 yaş üstü tüm vatandaşlara uygulayacağını açıkladı.

* Uruguay Senatosu, emeklilik yaşını 65’e çıkaran yasayı onayladı.

Arjantin-Şili ortak yapımı “Tres Hermanos" (2022) film afişi

* Bu yıl 45. kez düzenlenen Uluslararası Moskova Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü; Arjantin-Şili ortak yapımı “Tres Hermanos” (Üç Kardeş) adlı yapımın oldu. En İyi Yönetmen Ödülü “Luna Negra” (Kara Ay) filmi ile Meksikalı yönetmen Tonatiuh García Jiménez’in oldu. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü ise “Los de Abajos” (Aşağıdakiler) adlı filmdeki performansıyla Arjantinli aktör Fernando Arce kazandı.

CUMARTESİ

* Kolombiyalı öykü ve roman yazarı, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Gabriel García Márquez’in yayımlanmamış olan romanı “Te Veo en Agosto” (Ağustos’ta Görüşürüz) ölümünden 10 yıl sonra, 2024 yılında yayınlanacak. Roman; her yıl, annesinin bir adadaki mezarını ziyaret eden ve bu ziyaretlerinden birinde bir adamla tanışan kadının hikayesini anlatıyor.

* Kolombiya, Panama ve ABD deniz kuvvetlerinin ortak operasyonu sonucu, Karayipler açıklarında 5,5 ton kokain ele geçirildi.

* Kolombiya hükümeti, Nevado del Ruiz yanardağının her an faaliyete geçme tehlikesine karşı, etraftaki 28 bölgenin acil tahliyesine karar verdi.

* Peru hükümeti, Ekvador Cumhuriyeti sınırına asker konuşlandırmaya başladı.

* Meksika Parlamentosu Senatörü Xóchiti Gálvez Ruiz, Senato oturumunu durdurmak için kendini Yönetim Kurulu’ndaki koltuğa zincirledi.

Xóchiti Gálvez Ruiz
PAZAR

* Paraguay’da bugün, Devlet Başkanlığı seçimleri yapılıyor. Ülke nüfusunun yaklaşık 5 milyonu, yeni devlet başkanını seçmek için sandık başına gitti.

* Kolombiya’nın Maripí kentinde bulunan Esmeraldas Santa Rosa Madencilik şirketinin tesisini silahlarla basan 13 kişi, 50 madenciyi rehin aldı. Günün geç saatlerinde olaya müdahale eden güvenlik güçleri, 13 kişiden sekizini yakaladı, beş kişi ise kaçmayı başardı.

* Ekvador Cumhuriyeti’nin Guayaquil kentinde, cumartesiyi pazara bağlayan gece, bir grup silahlı kişinin etrafa rastgele ateş açması sonucu yedi kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

* Arjantin’in Başkenti Buenos Aires’te Uluslararası Kitap Fuarı, 47. kez kitapseverlerle buluşuyor.

El Castigo (2022)

* Arjantin-Şili ortak yapımı “El Castigo” (“Penaltı”) adlı film, Pekin Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazandı.

* Küba’ya resmi bir ziyarette bulunan Rusya Devlet Duması Başkanı Viacheslav Volodin, 30 Eylül - 2 Ekim tarihleri arasında; Rusya’nın, Latin Amerika Uluslararası Parlamento Konferansı’na ev sahipliği yapacağını duyurdu.

Bir evsiz adamın hikayesi:

Brezilya’nın Río de Janeiro kentinde yaşayan bir evsiz adam, bu hafta içinde sokak ortasında ani bir sağlık problemi yaşadı. Çevrede bulunanlar, evsiz adamı bir hastanenin acil servisine götürüp bıraktılar. Evsiz adam, acil serviste müşahade altına alınmayı beklerken; kapıda onu, gerçek-sadık dostları bekliyordu.