Kuzey Kore'de ilk kez Covid-19 vakası: Acil durum ilan edildi

Covid-19 salgının başından beri ülkede vaka görülmediğini savunan Kuzey Kore virüsün ilk kez tespit edildiğini açıkladı. Devletin resmi haber ajansı ülkede "ulusal acil durum" ilan edildiğini duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana ülkeden tek bir vaka sayısı açıklamayan Kuzey Kore, ülkede ilk kez vaka tespit edildiğini duyurdu.

Kore'nin haber ajansı KCNA'nın haberinde, ülkenin başkenti Pyongyang'daki hastalardan alınan örneklerde Covid-19'a rastlandığı duyuruldu. Haberde, kaç vakanın tespit edildiği bilgisi paylaşılmazken, vakaların Omicron'un "BA.2" olarak bilinen alt varyantı olduğu ifade edildi.

Tespit edilen vakaların ardından ülkede "ulusal acil durum" ilan edilirken, aralarında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un da bulunduğu üst düzey yetkililerin salgın durumunu görüşmek üzere toplantı yaptığı ve maksimum acil salgın önleme sisteminin uygulanması kararı alındığı belirtildi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 

Kim, toplantının ardından salgının yayılmasını önlemek amacıyla ülkedeki tüm il ve ilçelerde "sokağa çıkma yasağı" uygulanması çağrısı yaptı.

Salgının üstesinden gelineceğini vurgulayan Kim, sağlık çalışanlarını iş yerlerinde ve evlerde dezenfeksiyon çabalarını hızlandırmaya ve salgına karşı tüm tıbbi ekipman ve malzemeleri kullanmaya çağırdı. (AA)