Kuyumcudan Seçil Erzan taktiği: Ucuz altın, yüksek kâr vaat etti

Bankacı Seçil Erzan'ın yöntemine benzer bir yöntemi altın alışverişi ile uygulayan Bursa'nın köklü kuyumcularının işletmecisi aralarında önemli simalarında olduğu kişilerden milyonlarca lira topladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 'Yüksek kâr' vaat ederek dolandırıcılığa bir yenisi Bursa'dan eklendi. Bursa Orhangazi'de 80 yıldır faaliyet gösteren köklü kuyumculardan birinin işletmecisi, 'yavru' adını verdiği ve Seçil Erzan'ın yöntemine benzeyen sistemle onlarca kişiyi milyonlarca lira dolandırdı.

Dolandırılanlar arasında tanınmış kişiler olduğu da iddia edilirken henüz mağdurların ve vurgunun sayısı bilinmiyor.   

DHA'nın haberine göre, Orhangazi ilçesinde 80 yıldır sarrafiye sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın 3'üncü nesil işletmecisi A.Ö., ‘yavru’ adını verdiği sistem ile yakın çevresinden emanete bırakmaları şartı ile piyasa değerinin altındaki fiyata cumhuriyet altını satmaya başladı. Sisteme dahil olan kişilere 1 ay sonra taahhüt edilen oran sayısında altın kar olarak verilmeye başlandı. Bir süre sonra kar amaçlı emanete altın bırakanların sayısı arttı. Sistem büyüyünce, katılımcılara altın üzerinden komisyon verilmesine dönüştü. Sisteme katılan kişilere yüzde 4 ile yüzde 30 arasında komisyon verilmeye başlandı. ‘Yavru’ adı verilen sistemde parası ile gelen kişilere piyasa fiyatından daha uygun fiyatla altın satılıyor, 1 ay sonra taahhüt edilen oran sayısında altın kar olarak veriliyordu.

MAĞDURLAR ŞİKAYETÇİ OLDU 

Kuyumcu A.Ö., bir süre önce taahhüt ettiği altınları ya da altınlar değerinde parayı sahiplerine zamanında teslim etmekte zorlandı. Bunun üzerine endişe yaşayan iştirakçiler, birbirlerinden habersiz sistemden paralarını çıkarmak istedi. Ancak, altın ya da paraların iadesi konusunda sorunlar yaşanmaya başladı. Bugün (Çarşamba) gün boyu kuyumcunun kapalı olması endişeleri artırdı. Sistemde altınları olan kişiler bilgi almak için aradıklarında ise A.Ö.’ye ulaşamadı. Gün içinde ise kuyumcunun bir önceki gün akşamdan iş yerini boşaltarak kaçtığı bilgisi yayıldı. Kuyumcunun kaçtığını öğrenen mağdurlar savcılığa şikâyette bulundu.

KUYUMCU DÜKKANINA ARAMA KARARI 

Kuyumcu A.Ö. hakkında yapılan çok sayıda şikayet üzerine Orhangazi Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Akşam saatlerinde Mustafa Kemalpaşa Caddesi’nde kuyumcunun yer aldığı bölge emniyet şeridi ile kapatıldı. Savcılık izni ile kuyumcunun kapısı itfaiye ve çilingir marifetiyle açılmak istense de kapalı olan kepenkler açılamadı.

TOPLANAN PARA 500 MİLYONDAN FAZLA 

Köklü ailelerinden ve dededen kuyumcu olan A.Ö.’nin kar dağıtım amaçlı kurduğu sistem sayesinde katılımcılardan topladığı para miktarının 500 milyon liradan fazla olduğu iddia edildi. Henüz Savcılığa başvuran kişi sayısının sistemde olanların çok küçük kısmı olduğu, sistemde ilçenin iş ve sivil toplum camiasından tanınmış kişilerin de olduğu iddia edildi. Topladığı paralarla ortadan kaybolduğu belirtilen A.Ö.’nün yakalanması için çalışmalar sürerken, polis ekiplerince kuyumcuda çalışan 3 kişi gözaltına alındı. Savcılık soruşturması devam ediyor. (HABER MERKEZİ)