Kürtçe tiyatro oyunu 'Bêrû', Şanlıurfa'da da yasaklandı

Kürtçe tiyatro oyunu “Bêrû”nun oynanmasına, İstanbul'un ardından Şanlıurfa'da da izin verilmedi. Yasak kararı valilik tarafından alındı. Karara tepki gösteren oyunun yönetmeni Nazmi Karaman, “Havaalanında Urfa'ya gitmeye bir saat kala bize haber verdiler. Hukuksuzca saldırılar ve ithamlarla yasaklıyorlar. Artık sözün bittiği yer" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul'da sahnelenmesine saatler kala yasaklanan Kürtçe tiyatro oyunu “Bêrû” Şanlıurfa'da da yasaklandı.

Mezopotamya Kültür Merkezi'nin (MKM) tiyatro grubu olan Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu), Dario Fo'nun oyunu 'Bêrû'yu (Yüzsüz), 14 Kasım'da Şanlıurfa Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu'nda sahneleyecekti.

Barodan bugün yapılan açıklamaya göre, oyun Şanlıurfa Valiliği tarafından süresiz olarak yasaklandı.

Açıklamada, “Kürtçe dilinde oynanan 'Berû' adlı tiyatro oyunu, Şanlıurfa Valiliğinin 13.11.2020 tarihli kararı ile “Şanlıurfa il merkezi ve ilçeleri dahil olmak üzere Şanlıurfa çoğrafi sınırları içerisinde SÜRESİZ olarak yasaklanmıştır. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız” denildi.

Oyun, 13 Ekim günü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde oynanmasına saatler kala yasaklanmıştı.

Son hazırlıklar yapılırken tiyatroya gelen polisler, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı'nın kararı gerekçesiyle oyunun sahnelenmesine izin vermemişti.

'ARTIK SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ'

Şanlıurfa Valiliği'nin İstanbul Valiliği tarafından oyunla ilgili soruşturması gerekçesiyle yasak kararı aldığını söyleyen oyunun yönetmeni Nazmi Karaman, “Havaalanında Urfa'ya gitmeye bir saat kala bize haber verdiler. Bir tiyatroydu bu nedir böyle. Her seferinde dekorları topla, havaalanına götür oradan tekrar taşı" dedi.

Korona virüsü salgınının da şartları zorlaştırdığını dile getiren Karaman, "Pandemi dönemi nedeniyle zaten zor koşullarda yapıyoruz sanatımızı. Hukuksuzca saldırılar ve ithamlarla yasaklıyorlar. Artık sözün bittiği yer" diye konuştu. 

OYUNCULARDAN TEPKİ: OYUNLARIMIZI SAHNELEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Tiyatro oyuncuları da Kürtçe ve Türkçe açıklamayla karara tepki gösterdi. Oyuncuların açıklaması şöyle: 

“Oyunumuz 'Bêrû'-'Klakson Borazan ve Bırtlar' Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı'nın yasaklama kararından sonra İstanbul Valiliği tarafından başlatıldığı söylenen soruşturmanın devam ettiği gerekçesiyle, Urfa Valiliği tarafından Urfa il sınırları içerisinde süresiz olarak yasaklanmıştır. Teatra Jiyana Nû olarak, bu yasaklamaları kabul etmediğimizi, anadilimizde sanatımızı yıllardır yaptığımız gibi icra etmeye ve oyunlarımızı sahnelemeye devam edeceğimizi, kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz. Sansürsüz ve yasaksız sahnelerde özgürce buluşmak dileğiyle.

Lîstika me ya bi navê 'Bêrû'-'Klakson Borîzan û Birt' a ku ji alîyê Qeymeqamiya Gazîosmanpaşayê ve hatibu qedexe kirin ji ber haceta ku lêpirsîna Walîtiya Stenbolê berdewam dike, ji alîyê Walîtîya Rihayê di nav sînorên Rihayê de bêdem hat qedexe kirin. Em wek Teatra Jîyana Nû radigihînin raya giştî ku em van qedexya qebul nakin û em ê hunera xwe ya bi zimanê zikmakî û lîstikên xwe bi her awayî pêk bînin. Bi hêvî ya hevdîtinên azad û bê qedexe û bêsansur.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR