Kürt dünyasında geçen hafta: Irak bütçesi Kürtlerin elini zayıflattı

IKB'deki petrol gelirlerine ilişkin bütçe denetimini Bağdat'a devreden yasanın onaylanması, Kürdistan Demokrat Partisi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği arasındaki çatlağı daha da derinleştirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Irak Meclisi'nde, Irak Kürdistan Bölgesi'ndeki (IKB) petrol gelirlerinin Bağdat tarafından denetlenmesini ve vilayetlerin bütçe yetkisinin Irak Başbakanı'na devredilmesini içeren bütçe yasa tasarısının onaylanması, Kürt siyasi partileri arasında yeni bir krize yol açtı. 

Meclis'te yasa tasarısı üzerinde 3 gün süren tartışmaların ardından, Kürtler için kritik olan 14. madde, 11 Haziran'daki oylamada kabul edildi. Bütçe yasası ile IKB'nin petrol geliri artık Bağdat'ın denetiminde olacak. Kürtler ise Erbil merkezli bir bankada, ortak bir heyet tarafından denetlenmesini talep ediyordu.

Kürtler arasında kriz çıkması asıl olarak Bafil Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin, Süleymaniye vilayetinin bütçesini Erbil'i baypas ederek direkt Bağdat'tan almasının önünü açmak için Şiilerle girdiği ittifaktan kaynaklanıyor. 

KYB, Şiilerle ortak hareket ederek "vilayetlerin bütçe yetkisinin Irak Başbakanı'na devredilmesini” içeren 14. maddenin onaylanmasına müsaade etti. 

Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani, 11 Haziran'da kendi internet sitesi üzerinden yayınladığı yazılı açıklamada, onaylanan bütçe yasasının IKB'nin ulusal güvenliğini tehdit ettiğini belirtti. Barzani, "Kürdistan Bölgesi'ni yok etmeye yönelik her türlü girişime, saldırganlığa ve kayıtsızlığa şiddetle karşı çıkıyoruz. Kürdistan Bölgesi bizim için sadece kırmızı çizgi değil aynı zamanda ölüm çizgisidir" ifadelerini kullandı. Barzani, IKB'yi yok etmeye yönelik her türlü girişime, saldırganlığa ve kayıtsızlığa karşı çıktıklarını belirtti. 

IKB Başbakanı Mesrur Barzani de 12 Haziran açıklamasında, isim vermeden KYB'yi “Kürdistan'a ihanet etmekle” suçladı. Barzani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, IKB'nin bu durumdan daha güçlü çıkacağını, tarihin de “vatanını satanların kirliliğini yazacağını” belirtti. 

KDP'nin açıklamalarının ardından KYB'nin resmi internet sitesi PUK Media'da 12 Haziran'da yayımlanan açıklamada, KDP'nin aksine vilayet bütçelerine ilişkin maddenin onaylanması ile bölgede “tüm vilayetlerin çok daha iyi bir şekilde bütçeden yararlanacağı” ifade edildi. KYB'nin Başkanlık Konseyi Üyesi Letif Nirveyî'nin ifadelerine yer verilen açıklamada, KYB'nin söz konusu maddeyi tasarıya dahil ettiği ve bu vesile ile vilayetlerin bütçelerinin garanti altına alındığı kaydedildi.

PARTİ İÇİNDE YOLSUZLUĞU HABER YAPAN GAZETECİYE DAVA

Ali Bapir liderliğindeki Irak Kürdistan Adalet Toplumu Partisi (Komel) içerisinde yaklaşık 2 milyon doların nasıl kaybolduğunu haberleştiren gazeteciye, Bapir tarafından dava açıldı. 

IKB'deki WestgaNews'un 8 Haziran'daki haberine göre bağımsız gazeteci Beşdar Bazyani, Komel'de 4 yıl içerisinde 2 milyon dolarlık bir yolsuzluk yapıldığını yazdı. Bapir'i ve parti yetkililerini işaret eden belgeleri yayınlayan Bazyani hakkında dava açıldı. 

ABD’DEN IKB’NİN GELECEĞİYLE İLGİLİ UYARI

Amerika'nın Sesi Radyosu'nun Kürtçe servisinin 8 Haziran'da paylaştığı habere göre Irak'ın başkenti Bağdat'ta yapılan toplantıda, ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Alina Romanowski, IKB'nin geleceği ile ilgili bazı “uyarılarda” bulundu. Haberde, Romanowski’nin, “IKB'nin son birkaç yıl içerisinde demokrasi sürecinde ciddi şekilde gerilediğine dikkati çektiği” belirtildi. Romanowski'nin ayrıca, "ABD, Peşmerge güçlerinin birleştirilmesine ilişkin yürütülen reform sürecinden memnun değil" ifadelerine yer verildi. 

AZERBAYCAN ERBİL’DE KONSOLOSLUK AÇACAK

IKB Başkanlık ofisinden 7 Haziran'da yapılan açıklamaya göre IKB Başkanı Neçirvan Barzani, Azerbaycan'ın Bağdat Büyükelçisi Nasr Memedov'u Erbil'deki konutunda kabul etti. Açıklamada, Barzani ve Memedov’un, Irak, IKB ve Azerbaycan arasındaki ticari ilişkilerin nasıl geliştirebileceğini ele aldığı kaydedildi. Barzani ve Aliyev'in daha önce Almanya'da yaptığı görüşmede Azerbaycan'ın Erbil'de konsolosluk açılması yönünde karar aldıklarına yer verilen açıklamada, açılış için gerekli tüm hazırlıkların ve Barzani'nin Bakü'ye ziyaretinin de görüşüldüğü ifade edildi. Barzani ve Aliyev'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin töreninde birlikte poz vermesi de dikkat çekmişti.

20 YIL ARADAN SONRA HAC KAFİLESİ

NRT'nin 9 Haziran'da yayınladığı habere göre 20 yıl aradan sonra IKB'den hac ibadetini yerine getirmek için ilk kafile otobüs ile yola çıktı. 690 kişilik kafilenin, Bağdat üzerinden Suudi Arabistan'a geçecekleri kaydedildi. Irak ve Suudi Arabistan arasındaki diplomatik ilişkilerin kesilmesi ve kara sınır kapısının güvenlik ve siyasi sebeplerden dolayı atıl durumda olması sonucu karadan hac kafileleri Suudi Arabistan'a gidemiyordu.