Kürt aileye ırkçı saldırı: Burada ev alamazsınız

Aydın'da ev almak isteyen Kürt aile ırkçı saldırıya uğradı. Darp edilen Emrah Çakmaz, "Canımı kurtarmak için ormana kaçtım" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Aydın'ın Efeler ilçesinde yaşayan Iğdırlı aile, ırkçı saldırıya uğradı. Iğdırlı olan Cengiz Türkan, Aydın'ın İncirliova ilçesine bağlı Arpadere köyünde ev satın aldı. Aldığı evi görmek için ailesiyle birlikte Arpadere köyüne giden Cengiz Türkan, köylüler tarafından Kürt olduğu için köyde yaşayamayacakları yönünde tehdit edildi. Ardından köyden ayrılan Kürt ailenin içinde bulunduğu aracın önü, kamyon ve traktörlerle kesildi. Sopa, demir ve silahlarında kullandığı saldırıda, kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 4 kişi ağır şekilde darp edildi. 

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, darp edilenler arasında bulunan Semra Türkan, Kadın Destek Uygulaması’ndan (KADES) yardım istemesine rağmen olay yerine hiçbir jandarma ve polis ekibi gönderilmedi.

'KÜRTLERE EV YOK'

Başından ve vücudunun farklı yerlerinden ağır yaralanan Emrah Çakmaz, yaşananları şöyle anlattı: "Daha önce İzmir'de oturuyordum. 2 buçuk yıldır Aydın'ın Efeler ilçesinde yaşıyorum. İnşaat işçisiyim. Damadımız Cengiz Türkan, Aydın'ın İncirliova ilçesi Arpadere köyünde ev aldı. Emekli polisten aldığımız evi görmek için ailecek emekli polis arkadaşla beraber İncirliova ilçesi Arpadere köyüne gittik. Kahvedeki köylüler bizi görünce kardeşimi köy kahvesine çağırıp ‘ne için buraya geldiniz’ diye sordular. Bizde bu esnada eve bakmaya gittik. Ev 2 katlıydı, müşterek tapuydu. Biz birinci katı satın almıştık. 2’nci katta bulundan kişinin kardeşi birinci katta kiracıymış. 2 katta bulunan müşterek evi satan emekli polise ‘Neden bu evi sattın, bu evi bunlara satarsan bunlar köye giremez, bunlar doğulu oldukları için bu köye giremezler’ demiş. Evi satın aldığımız emekli polis ‘kapıyı açın evi görsünler’ dediğinde, diğer müşterek eliyle silah işareti yaparak, elini emekli polisin kafasında dayadı.”

'YOLU KESİP DARP ETTİLER'

Daha sonra evden ayrılarak köy kahvesine gittiklerini aktaran Çakmaz, burada da köylülerin tehditlerine maruz kaldıklarını söyledi. Ardından Efeler’e doğru yola çıktıklarını ve yolda önlerinin kesildiğini kaydeden Çakmaz, “Sopa ve demirlerle geldiler. Hiçbir şeyde demeden biri demirle elime, biride sopayla kafama vurdu. Kafamı kaldırdığımda kardeşimi de dövüyorlardı. Sonra bir traktör daha geldi arka tarafımıza, içinde erkek ve kadınlar vardı. Kadınlardan bir tanesi bana saldırdı, gömleğimi yırttı. ‘Bunları bir yere göndermeyin, burada kalsınlar, köylüler yoldalar geliyorlar’ dedi. ‘Kan kaybettiğimi ve öleceğimi’ söyledim. Umursamadılar. Bir kişi bana taş attı, boynuma isabet etti” diye aktardı.

SİLAH SIKILDI

Damadı Cengiz Türkan’ı aradığını ve yardım istediğini belirten Çakmaz, “Cengiz beni hastaneye yetiştirmek için kaçırdı. Yolda giderken olay yerine çok sayıda köylünün araçları ile geldiklerini gördüm. Bu sırada jandarmayı arayarak yardım istedim. Fakat jandarma ‘git hastaneye darp raporu al. Sonra hepsinden şikayetçi ol’ dedi ve telefonu suratıma kapattı. Ben hastaneye ulaştığımda babam beni aradı. ‘Hepimiz çok kötüyüz. Kardeşin Hasan'ın durumu çok kötü kafasını kırdılar. Annenin ayağına silah sıktılar. Bende canımı kurtarmak için ormana kaçtım. Annen ve kardeşinde ölmüş olabilir’ dedi. Ailem orada baygın yatınca öldü sanıp bırakıp kaçmışlar” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)