Küresel kamu borcu 77 trilyon dolara ulaştı

Pandemi nedeniyle hükümetlerin açıkladığı kredi ve destek paketleri sonucu küresel kamu borcu bir yılda 10 trilyon dolar arttı. 2020'de 33 ülkenin ise kredi notu düşürüldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, toplam küresel kamu borcunun geçen yıl, 2012-2019 arasındaki dönemin toplam borcu kadar arttığını duyurdu. Kamu borcunun 2020 yılında 77,8 trilyon dolara ulaştığı hesaplandı.

 Fitch'den yapılan açıklamada, korona virüsünün yarattığı ortamda hükümetlerin sağlık ve kamu harcamalarını artırarak hane halkı ve işletmeleri desteklemek zorunda kaldığı belirtildi. Açıklamada, kredi derecelendirme kuruluşunun tahminlerine göre 2020 yılında küresel kamu borcunun yaklaşık 10 trilyon dolar artarak toplamda 77,8 trilyon dolar ile küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 94’ü seviyesine ulaştığı belirtildi.

Değerlendirmede 2012-2019 'da yaklaşık 10 trilyon dolarlık toplam kamu borcu oluştuğu, sadece 2020 yılında ise 10 trilyon dolarlık kamu borcunun daha eklendiği bildirildi.

KREDİ NOTUNU ETKİLİYOR

Hükümetlerin kamu borçlarını hızlı şekilde artırmalarının ülke kredi notları üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunun belirtildiği açıklamada, geçen yıl 33 ülke notunun düşürüldüğü, bunların 27’sinin'gelişmekte olan ülkeler' olduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca geçen yıl kredi derecelendirme kuruluşu tarafından notları birden fazla kez aşağı yönlü revize edilen ülkelerin tamamının da yine 'gelişmekte olan ülkeler' olduğuna vurgu yapıldı.
(AA)

Etiketler fitch kamu borcu korona