Kürdistani İttifak'tan HDP'ye yönelik kapatma açıklamalarına tepki

HDP’nin kapatılması konusunda 'hukuki bir garabet yaşandığını' belirten Kürdistani İttifak Çalışma Grubu, "Kürt halkının sorunları vardır, çözümü siyasal, demokratik ve barışçıl olmalıdır" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR - Kürdistani İttifak Çalışma Grubu, HDP'nin kapatılması yönünde Cumhur İttifakı'ndan gelen mesajlara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

DBP, Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi (PÎA), HDP, Kürdistan Demokrat Partisi-Bakur (KDP-Bakur), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Partiya Azadî ve Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi'nden oluşan Kürdistani İttifak Çalışma Grubu açıklamasında, HDP'nin Türkiye Cumhuriyeti yasaları çerçevesinde kurulduğu belirtilerek, "6 milyondan fazla seçmenin iradesini temsil eden bir partinin kapatılma davasının gündemde tutulması, seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınması, HDP’li parlamenterlerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına hız verilmesi; partinin eş genel başkanları dahil, merkez, il, ilçe yöneticilerinden binlercesinin tutuklanması, hukukun üstünlüğünün kabaca ayaklar altına alınmasıdır" denildi.

'HUKUKİ BİR GARABET'

"Masumiyet karinesinin teminat altına alınmadığı ve hukuki bir garabetin yaşandığı" belirtilen açıklamada, HDP’nin kapatılması veya etkisizleştirilmesi yönünde alınmış bir siyasi karara, hukuki bir elbise giydirilmeye çalışıldığı ve bunun toplumun vicdanında karşılık bulmayacağı ifade edildi.

"Kürt halkının sorunları vardır, çözümü siyasal, demokratik ve barışçıl olmalıdır" diye devam eden açıklamada, sorunun, uluslararası normlar ve sözleşmeler dikkate alınarak çözümlenmesi istendi.

Açıklama şu ifadelerle son buldu: "İktidarın başlattığı bu son hamleler ne uluslararası siyasi kurumlar tarafından, ne de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği gibi batılı ülke ve kurumlar tarafından haklı olarak kabul görmemektedir. Biz aşağıda imzaları olan siyasi parti, hareket ve oluşumlar olarak Halkların Demokratik Partisine, milletvekilleri ve belediye başkanlarına, merkez, il ve ilçe yöneticilerine karşı sürdürülen baskıcı ve hukuki normlara uymayan siyasi vesayet davaları ile atılan adımları kınıyoruz. Türkiye’nin demokrasiye inanan parti ve güçlerini, halkımızı HDP’ye yönelik baskılar karşısında dayanışma içinde olmaya, insan haklarına, özgürlük mücadelesine, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne sahip çıkmaya çağırıyoruz." (DUVAR)