'Kürdistan' paylaşımı yapan akademisyen tutuklandı

Fırat Üniversitesi İİBF Maliye Bölümü araştırma görevlisi Hifzullah Kutum, sosyal medya paylaşımları nedeniyle "Örgüt propagandası" gerekçesiyle çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Google Haberlere Abone ol

Ardıl Batmaz

ELAZIĞ - Sosyal medyada yaptığı “Şoreşa Îlonê hemû Kurdan pîroz be, Bijî Kurdistan” (Eylül Devrimi tüm Kürtlere kutlu olsun. Yaşasın Kürdistan) paylaşımı gerekçesiyle rektörlük tarafından açığa alınan Fırat Üniversitesi araştırma görevlisi Hifzullah Kutum dün sabah saatlerinde gözaltına alındı.

Hifzullah Kutum

Emniyetteki işlemleri bugün tamamlanan Kutum, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. Tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye çıkarılan Kutum, "örgüt propagandası yaptığı" iddiasıyla tutuklandı.

NAHİT EREN: YARALAYICI BİR KARAR

Kararı Gazete Duvar’a değerlendiren Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, “Sosyal medyadan yapılan bu paylaşımları ifade özgürlüğü çerçevesinde görüyoruz. Ama maalesef yargının Türkiye’deki ifade özgürlüğüne yönelik tutumu ve pozisyonu bir kez daha gözler önüne serildi. Bu kararın ülke demokrasisine, özgürlüklere, temel haklara yönelik yaralayıcı bir karar olduğu kanaatindeyim” dedi.

GELECEK PARTİLİ TORUN: KÜRT FOBİSİ

Kutum'un tutuklanmasına Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun da tepki gösterdi. Torun Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı: "Kürdistan paylaşımı yaptığı için akademisyen @hifzullah_kutum
un tutuklanması, akademik özgürlüğün düştüğü halin ve Kürt fobisinin akıl dışı bir duruma savrulduğunun göstergesidir. İfade özgürlüğü demokrasinin en temel kuralıdır biline."

'KÜRDİSTAN HALA SERİN BİR KELİMEDİR BİZİM İÇİN 

DEVA Partisi Diyarbakır İL Başkanı Cihan Ülsen ise yine Twitter'dan şunları yazdı: ‘Kürdistan’ paylaşımı yapan akademisyen @hifzullah_kutum tutuklanmış. Tutuklama bir twit yüzünden değil, Kürdistan kelimesinden ötürü. Yarattığınız bu hukuksuz düzene boyun eğmeyeceğimizi bilin! Kürdistan hala serin bir kelimedir bizim için, size inat..

NE OLMUŞTU?

Sosyal medyada yaptığı paylaşım nedeniyle Kutum hakkında açılan soruşturmada uyarı cezası verildi. Kutum’un cezaya yaptığı itiraz, Dekan Vekili Prof. Dr. Kenan Peker tarafından reddedildi.

Yaptığı paylaşımlar nedeniyle savunması istenen Kutum’a, paylaşımı ne amaçla yaptığı ve görselde yer alan ifadenin “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin toprak bütünlüğüne ve sınır güvenliğine yönelik bir tehdit/kasıt içerip içermediği” soruldu.

Kutum savunmasında, “Türkiye Cumhuriyeti ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında gerçekleşen resmi temaslarda, görselde yer alan Kürdistan ifadesinin ve bayrağının kullanıldığını” söyledi. Ek olarak ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mesud Barzani ve Mesrur Barzani’yle olan resmi temaslardaki verilen karelerde yer alan 'Kürdistan' ifadesi ve bayrağının kullanıldığını belirtti.

Dün sabah saatlerinde rektörlük tarafından önce açığa alınan Kutum, sonrasında ise emniyet ekipleri tarafından gözaltına alınmıştı.