Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan sinemaya 14 milyon liralık destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema sektörüne 17 proje için 14 milyon 250 bin liralık destek sağlandığını açıkladı. Değerlendirme Kurulu, 'İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım' ile 'Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım' ve 'Ortak Yapım' türünde 150 projeyi değerlendirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kültür ve Turizm Bakanlığı, yılın son değerlendirme toplantısı ile sinema sektörüne 17 proje için 14 milyon 250 bin liralık destek sağlandığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; yeni sinema kanununun ardından destek miktarını arttırdığını belirten bakanlık, 2020 yılında toplam 47 uzun metrajlı sinema filmi projesine 37 milyon 425 bin lira aktardı.

Sinema sektör temsilcilerinden oluşan 8 kişilik Değerlendirme Kurulu, son toplantısında 'İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapım' ile 'Uzun Metrajlı Sinema Film Yapım' ve 'Ortak Yapım' türünde 150 projeyi değerlendirdi.

17 PROJEYE DESTEK

Kurulun yeni destek kararı ile 8 ilk uzun metrajlı kurgu film yapım projesi 5 milyon 700 bin lira, 7 uzun metrajlı sinema film yapım projesi 7 milyon 450 bin lira, 2 ortak yapım projesi de 1 milyon 100 bin lira destek aldı. 

Bakanlığın sinema sektörüne verdiği yeni desteklerde, yönetmen Yeşim Ustaoğlu'nun "Artakalan", Mehmet Eryılmaz’ın "Zeynep ve Musa", Faruk Hacıhafızoğlu’nun "Kirpinin Boya Kalemleri" ile Vuslat Saraçoğlu’nun "Bildiğin Gibi Değil" filmleri yer alıyor.

DESTEKLENEN ANİMASYON PROJESİ: AKILLI TAVŞAN MOMO BÜYÜK TAKİP 

Yapılan açıklamada, son yıllarda uzun metrajlı animasyon film desteklemesiyle vizyona giren yerli animasyon sinema filmi sayısında belirgin bir artış yaşanmasını sağlandığı da belirtildi. "Akıllı Tavşan Momo Büyük Takip" yılın son toplantısında desteklenen animasyon projesi oldu. Farklı ülkelerden sinemacıları bir araya getirmesi, bilgi ve teknoloji aktarımı ile potansiyel pazarlar oluşturulması gibi sebeplerle sinema sektörü açısından önemli hale gelen ortak yapım desteği türünde de Türkiye-Fransa- Romanya ortak yapımı "Körgörü/Blindsight" ve Türkiye-Hollanda-Almanya ortak yapımı 'Şahmerdan-MNK' projeleri destek almaya hak kazandı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR