Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: 2021 yılı sonunda uzman personel sayısı 700'e çıkacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2021 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sunum yaptı. Ersoy, "125 kazı alanının da programa dahil edilmesiyle ilave 350 uzman personeli de dahil ettiğimizde toplam 700 arkeolog, sanat tarihçisi ve restoratör 2021 sonu itibarıyla istihdam edilmiş olacak" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yaptı. Ersoy, "125 kazı alanının da programa dahil edilmesiyle ilave 350 uzman personeli de dahil ettiğimizde toplam 700 arkeolog, sanat tarihçisi ve restoratör 2021 sonu itibarıyla istihdam edilmiş olacak" dedi.

2020 YILINDA 248 İLAVE PERSONEL İSTİHDAM EDİLECEK

Kültürel varlıkları gün yüzüne çıkaracak 157 kazı çalışmasının ülkenin çeşitli yerlerinde devam ettiğini söyleyen Ersoy, 157 arkeolojik kazı çalışmasının 125'i Türk kazı başkanlıklarınca, 32'sinin yabancı kazı başkanlıklarınca sürdürüldüğünü kaydetti.

Ersoy, sözlerine şöyle devam etti:

"2020'de Covid-19 salgınına yönelik tedbirlere rağmen arkeolojik kazı ve yüzey araştırması sayısı 500'ü aşmıştır. Bakanlığımız ve bağlı kurumlarımızın destekleri ile 2019 yılında başlatılan 12 aylık kazı programına dahil olan kazı başkanlığı sayısı bu yıl 3 kat artırılarak 20'den 62'ye çıkarılmıştır. 2021 yılında kalanları dahil ederek bu sayıyı 125'e çıkarmayı hedefliyoruz.

Yıl boyu süren kazılar kapsamında 2019'da ilave 100 arkeolog, sanat tarihçi ve restoratör istihdam edilmiş olup 2020 yılında da arkeolog, sanat tarihçi ve restoratör unvanlarında 248 ilave personel istihdam edilecektir. Bunlarla ilgili gerekli başvurular sitelerimizde açıklandı. Beklenti vardı, arkeologlarımız özellikle, başvurularını hızlı şekilde yapabilirler.

2021 yılı sonunda 125 kazı alanının da bu programa dahil edilmesiyle ilave 350 uzman personeli de dahil ettiğimizde toplam 700 arkeolog, sanat tarihçisi ve restoratör 2021 sonu itibarıyla istihdam edilmiş olacak."

Bakan Ersoy, 2004-2020 yıllarında toplam 4 bin 440 adet kültür varlığının Türkiye'ye iadesinin sağlandığını belirterek, Türkiye kökenli eserlerin iadesine yönelik hukuki ve diplomatik çalışmaları sürdürülen 65 dosyasının bulunduğunu vurguladı. Ersoy, kültür varlığı kaçakçılığı ile mücadele alanındaki etkinliğin artırılması için Şube Müdürlüğü düzeyinde hizmet veren birimin Daire Başkanlığı düzeyine yükseltilerek Mart 2020'de Kaçakçılıkla Mücadele Dairesi Başkanlığı kurulduğunun ve bu alanda çalışan uzman sayısının 3 kat artırıldığını ifade etti.

Ersoy, 2020 yılı itibarıyla Bakanlık bünyesindeki 199 müze, 142 düzenlenmiş ören yeri ve Bakanlık denetimindeki 287 özel müzenin faaliyetlerini sürdürdüğünü belirterek, bin metrekarelik İstanbul Havalimanı Müzesinin 17 Temmuz 2020'de ziyarete açıldığını hatırlattı.

'ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ ULUSLARARASI YAPIMLARA KAPILARINI AÇACAK'

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının uluslararası alanda en zengin repertuarı sunmak üzere yola çıktığını ifade eden Ersoy, kadrosu 30 genç yeni sanatçı ile güçlenen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının artık dünya liginde olduğunu söyledi.

Ersoy, Yeni Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası'nın 2023 koltuk kapasiteli Büyük Salon ve 500 koltuk kapasiteli Mavi Salon ile hizmet vereceğini aktardı.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın 60 yıldır kullandığı 600 kişilik Tarihi CSO Salonu'nun ise oluşturulacak sanat adası içinde faaliyetine devam edeceğini söyleyen Ersoy, "Yenisi açılır açılmaz ona restorasyon çalışması yapıp tekrar konserler için kullanmaya devam edeceğiz. Sergi mekanı ve açık hava alanlarından oluşan müzik kampüsü, 3 Aralık 2020 tarihinde, ülkemizin ve dünyanın ünlü müzisyenlerinin katılımıyla hizmete açılıyor" dedi.

Mevcut kültür merkezlerine ek olarak 2020'de Erciş Kültür Merkezi'nin tamamlandığını, Burdur Kültür Merkezi inşaatının da yıl sonuna kadar tamamlanacağını aktaran Ersoy, hizmete açılması hedeflenen 4 adet yeni kültür merkezinin projelendirme ve yapımına ilişkin çalışmalara devam edildiğini belirtti.

Ersoy, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin, çağın gereksinimlerine uygun olarak yeniden inşa edileceğini, 95 bin 600 metrekare kapalı alanda yeni yapısıyla İstanbullularla buluşacağını kaydetti. 

Atatürk Kültür Merkezi bünyesinde 2 bin 38 kişilik opera salonu, 805 kişilik tiyatro salonu, sanat ve müzik kütüphanesi, çocuk sanat merkezi, sanat galerisi, çok amaçlı salon, tasarım dükkanı, otopark ve sinema bulunduğunu ifade eden Ersoy, "Sahne sistemleri en son teknoloji ile tasarlanan Atatürk Kültür Merkezi, Bakanlığımız sanat kurumlarının yanı sıra özel sanat topluluk ve kurumlarının da mekan ihtiyacına cevap verecek, uluslararası yapımlara da kapılarını açacaktır" dedi.

'KORONA VİRÜSÜ NEDENİYLE TURİZM HAREKETLERİNDE DARALMA YAŞANDI'

Kültür ve sanat alanında olduğu gibi turizmde de başarılı 2 yıl yaşandığını ifade eden Ersoy, 2018'de 46 milyon, 2019'da 52 milyon ziyaretçinin Türkiye'de ağırlandığını söyledi. Ersoy, 2020'de ise toplam 58 milyon ziyaretçinin ağırlanmasının ve 40 milyar doların üzerinde turizm geliri elde edilmesinin hedeflendiğini belirterek, Covid-19 salgını nedeniyle turizm hareketlerinde ciddi bir daralma yaşandığını ifade etti. Ersoy, salgının sektör üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek ve kademeli de olsa başlayan turizm hareketlerinin Türkiye'ye yönelmesini sağlamak için Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı'nın başlatıldığını aktardı.

Sertifika programı 15 Temmuz 2020 itibarıyla 50 oda ve üzeri konaklama tesisleri için zorunlu hale getirildiğini hatırlatan Ersoy, Bakanlığın denetim elemanları ve gizli müşteri denetimleri ile beraber, tesislerin ayda 3-4 kez denetlendiğini kaydetti. Ersoy, 50 oda ve üzeri olma şartının yıl başından itibaren 30 odaya çekildiğini söyledi.

Ukrayna, Rusya ve Birleşik Krallık gibi Türkiye'ye sürekli ziyaretçi gönderen ana pazarların basın organlarında yer alacak yayınlar için ağırlama faaliyetleri yürüttüklerini ifade eden Ersoy, "Bu kapsamda 2020 yılı sonuna kadar bin 225 kişiyi, 2021 yılında da 3 bin 200 kişiyi ağırlamayı planlamaktayız" dedi.

Türkiye'nin ürün ve destinasyon çeşitliliği ve dünya turizminin değişen trendleri çerçevesinde golf turizmi, müzeler, kültür rotaları, inanç turizmi, gastronomi, alışveriş gibi 50'yi aşkın başlığın "GoTurkey" deneyimler çalışması üzerinden yayına başladığını anlatan Ersoy, bunun yanında bölgelerin ve illerin uluslararası alanda daha çok tanıtılabilmesi için bir organizasyon kurulduğunu kaydetti.

'MAVİ BAYRAKLI PLAJ SAYIMIZI ARTIRARAK DÜNYA BİRİNCİLİĞİNİ HEDEFLEMEKTEYİZ'

Türkiye'nin uluslararası Mavi Bayrak Programı çerçevesinde 2020'de 486 plaj ile dünya sıralamasında 3’üncü konumda olduğunu belirten Ersoy, "2023 yılına kadar Mavi Bayraklı Plaj sayımızı hızla artırarak dünya birinciliğini hedeflemekteyiz" dedi.

Yeni turizm yatırımlarının hayata geçirilmesi noktasında çalışmalara devam edildiğini belirten Ersoy, bu projelerden en önemlisinin Ege Turizm Merkezinin ilk etabı olan Çeşme Projesi olduğunu söyledi. Ersoy, bu kapsamda Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinin 13 Eylül 2019'da ilan edildiğini hatırlatarak, söz konusu bölgede projelendirme ve planlama çalışmalarının 2021 sonunda tamamlanacağını, 2023'te bölgenin turizme kazandırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Bakanlık olarak altyapı yatırımlarına destek vermeye devam edildiğini söyleyen Ersoy, bu kapsamda Antalya'nın Serik ilçesinde 250 milyon lira maliyet bedeli olan Serik 2. Atıksu Arıtma ve Bağlantılı Altyapı Tesislerinin Mayıs 2021'de bitirilerek bölgenin atık su sorununun çözüleceğini kaydetti. Ersoy, Muğla'nın Bodrum ilçesi Torba, Kızılağaç, Yalı, Çiftlik ve İçmeler bölgelerine hizmet sağlayacak yaklaşık 250 milyon lira tutarındaki atıksu arıtma tesisinin ve bağlantılı altyapı tesislerinin 2021'de bitirileceğini, bu bölgelerin de atıksu sorununun çözümlenmiş olacağını belirtti. 

Ersoy, Meclis gündeminde olan kanun teklifiyle turizm sektörünü doğrudan etkileyen Konaklama Vergisi uygulamasının 1 Ocak 2022 tarihine ertelenmesi, ilave istihdam kapsamında 2020 sonuna kadar geçerli olmak üzere uygulanmaya konulan sigorta prim desteği ve stopaj indirimi ile kısa çalışma ödeneği uygulamasının süresinin uzatılması konusunda Cumhurbaşkanlığına yetki verilmesinin öngörüldüğünü belirtti.

Ersoy, Bakanlık tarafından kamu bankası ile sağlanan mutabakat çerçevesinde kredi destek paketleri hazırlanarak sektörün kullanımına sunulduğunu söyledi. (AA)