Canlı sanat özel bir koleksiyona dahil edildi: 'Ne İstiyorsun?' Çanakkale Bienali'nde

Performans sanatı da satılabilir: Ne İstiyorsun? performansı Çanakkale Bienali'nde.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Performistanbul sanatçısı Ekin Bernay’ın Agah Uğur Koleksiyonu’nda yer alan, ilk olarak 2018 yılında Performistanbul’un düzenlediği ve Simge Burhanoğlu'nun küratörlüğünde gerçekleşen “İHTİYAÇ: SEN, 672 saat canlı süreç” kapsamında sergilediği "Ne İstiyorsun?" adlı performansı, "Performansın Tekrar Gerçekleştirme Hakkı" kapsamında, Performistanbul iş birliğiyle 7. Çanakkale Bienali’nde Troya Müzesi’nde sergileniyor.

Canlı sanatın tekrar gerçekleştirilme hakkı ilk defa 2019 yılında Türkiye’deki bir koleksiyoner tarafından satın alınarak koleksiyona katıldı. Her performans özelinde belirlenmiş şartlar doğrultusunda satın alınabilen tekrar gerçekleştirilme hakkı, somut bir materyale sahip olmaktan öte bir fikri, hissi, süreci, hafızayı koleksiyon içerisinde yaşatabilmeyi kapsıyor. Bu bağlamda koleksiyonda yaşamaya devam eden performans, zaman zaman bir koleksiyon sergisine dahil olabildiği gibi özel bir sergide de küratör ve sanatçı iş birliğinde yeniden gerçekleştirilebiliyor.

Manevi bir sanat olan performansın bir sanat koleksiyonunda yer bulması, performans sanatının, başka bir deyişle “sürecin” satılabilirliğinin de bir göstergesi. Bu yaklaşım performansın ruhuna, yapısına göre, olması gerektiği gibi tekrar gerçekleştirilebiliyor olduğunu gösteriyor.

NE İSTİYORSUN?

Ekin Bernay’ın sanatçı ve katılımcıyı ortak bir düzlemde birleştiren ve empati kurgusunun altında buluşturan "Ne İstiyorsun?" adlı performansı bir içe dönüş yolculuğunun simgesi. Katılımcıların o anki hissiyatın, duygusal durumu ya da yaşadığı olaylarla bağlantılı olabilecek şekilde birden fazla duyguyu uyandırabilecek “Ne İstiyorsun?” sorusu ve cevabı, Ekin Bernay’ın performansının bel kemiğini oluşturuyor.

Performansın dijital arşivine buradan ulaşılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR