İBB Şehir Tiyatroları ekim programında Kürtçe oyun

106 yıllık tarihte bir ilk: İBB Şehir Tiyatroları'nda Ekim'de Kürtçe oyun sahnelenecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 21 Eylül'de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde bir basın toplantısı ile yeni sezon programını açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları yönetimi, pandemiden dolayı sıkıntı yaşayan özel tiyatrolara kapılarını açtı. İBB Şehir Tiyatroları, bu kapsamda ekim programına Teatra Jiyana Nû’nun “Bêrû” adlı oyunu da dahil etti.

Bianet‘ten Ferid Demirel’in haberine göre, 2020 programını bir basın toplantısı ile açıklayan İBB Şehir Tiyatroları, ekim programında Kürtçe özel bir tiyatro grubunun oyununa ev sahipliği yapıyor.

İBB Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, Şehir Tiyatroları tarihinde bir ilki gerçekleştirerek yeni sezon kapsamında, ekim ayında, İBB Şehir Tiyatroları'nın sahnelerinde 40 yetişkin, 10 çocuk oyunu olmak üzere toplam 50 özel tiyatronun oyun sahneleyeceğini, bu durumun kasım ayında da gerçekleşebileceğini belirtti.

106 YILLIK TARİHTE BİR İLK

İBB Şehir Tiyatroları’nın açıkladığı program içerisinde bir Kürtçe tiyatro oyunu da yer alıyor. Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) tiyatro grubu olan Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) Dario Fo’nun oyunu “Bêrû” (Yüzsüz) Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek. Dilawer Zeraq’ın Kürtçe’ye çevirdiği, Nazmi Karaman’ın yönetip Rugeş Kırıcı, Ömer Şahin, Rewşan Apaydın ve Cihat Ekinci’nin rol aldığı bu oyun ile Şehir Tiyatroları’nın 106 yıllık tarihinde bilinen ilk Kürtçe oyun sahnelenmiş olacak.

İki perdelik bu komedi oyununun İBB Şehir Tiyatrolarının Ekim programında yer almasına ilişkin Bianet'e değerlendirmelerde bulunan TJN oyuncularından Ömer Şahin, Şehir Tiyatroları'nın özel tiyatrolara destek amacıyla çağrı yaptığını ve iki oyunla başvurduklarını söyledi. Şahin, “Bêrû” oyunlarının kabul edildiğini ve 13 Ekim tarihinde de Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde seyirci karşısına çıkacaklarını ifade etti. Şahin, TJN olarak daha önce de bazı ilçe belediyelerinin sahnelerinde Kürtçe oyun sahnelediklerini ancak İBB Şehir Tiyatroları’nın programına ilk kez girdiklerini söyleyerek, “Bizim açımızdan değil ama Şehir Tiyatroları açısından yeni bir deneyim olacak” dedi.

Şahin’e göre, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Haziran 2019’da gerçekleşen yerel seçimlerden bu yana Kürtlere dair yaklaşımlarının bir sonucu olarak Kürtçe tiyatro oyunu kendisine yer bulduğunu belirterek, "Seyirciler gülmek için gelsin. Pişman olmayacaklar" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR