Devlet Tiyatroları yeni sezonu 'Aşık Veysel' ile Ankara'da açtı

Devlet Tiyatroları yeni sezonu açtı: "Aşık Veysel", korona virüsü tedbirleri altında sahnelendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Devlet Tiyatroları "Aşık Veysel" oyununun dünya prömiyeri ile 2020-2021 sanat sezonunu açtı. "Aşık Veysel" oyunu Ankara'da Küçük Tiyatro Sahnesi'nde korona virüsü tedbirleri altında sahnelendi. Osman Nuri Ercan'ın yazdığı ve Aşık Veysel karakterini canlandırdığı oyunun yönetmenliğini ise Alpay Ulusoy üstlendi.

Oyun sırasında maske takmanın zorunlu olduğu Devlet Tiyatroları Sahnesi'nde, seyirciler sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde, ateşleri ölçülerek salona alındı. El dezenfektanının fuaye alanına yerleştirildiği ve kullanımının zorunlu olduğu sahnelerde, seyirciler birer sıra ve aralıklı oturarak oyunları izledi.

Ankara Devlet Tiyatrosu, Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi, Akün Sahnesi, Küçük Tiyatro ve Stüdyo Sahne de ziyaretçileri ağırlayacak. Yeni sezona sahneleri olan şehirlerde toplam 17 prömiyerle başlayan Devlet Tiyatroları, açık hava mekanlarını kullanmaya devam edecek, az sayıda salonu da kullanıma açacak.

'DEVLET TİYATROLARI OLARAK OZANLARIMIZI SAHNEYE TAŞIMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Yunus Emre, Karacaoğlan gibi üzerinde araştırmalar yaparak, oyunlaştırdığı başka eserlerinin de olduğunu belirten Osman Nuri Ercan, "Araştırdım, uzun süre düşündüm. Önemli bir şahsiyet, dünyaya mal olmuş. En iyisi, en doğrusu nasıl olur diye araştırdım ve sahneye koydum" ifadelerini kullandı. Oyunun tek perde olduğunu belirten Ercan, Aşık Veysel'i oynamak için bağlama dersi aldığını, oyunda halk ozanının türkülerini çalarak seslendirdiğini söyledi.

Yönetmen Alpay Ulusoy, oyun için 40 gündür çalıştıklarını, oyunun dekorunu Hakan Dündar, kostüm tasarımını Ceren Karahan, ışık tasarımını ise Yakup Çartık'ın üstlendiğini söyledi. Ulusoy, "Aşık Veysel'in saf, temiz hayatını sahnelemeye çalıştık. Aşık Veysel bir değil, yüzlerce mum yakmış. Köy enstitülerinde öğrenci yetiştirmiş. Bir arkadaşım var, 'Aşık Veysel'i tanımıyorum' dedi. Yaşını sordum. 37 yaşında olduğunu söyledi. 37 yaşında birisinin Aşık Veysel'i çok iyi tanımaması düşündürücü. Ama biz Devlet Tiyatroları olarak ustalarımızı, ozanlarımızı sahneye taşımaya çalışıyoruz" diye konuştu. (AA)