MKM binası boşaltıldı: Sizin sanat yapma hakkınız yok diyorlar

Beyoğlu'nda 18 yıldır faaliyet gösteren Mezopotamya Kültür Merkezi, Beyoğlu Belediyesi'ne verilecek olan binayı bugün boşaltmak zorunda kaldı. MKM sanatçıları "Zorla binamızı ellimizden alıyorlar" dedi. HDP'li Hüda Kaya sanatçılarla birlikte basın toplantısına katıldı: "İktidar, muhalefet güçlerine yaptığı bu tür icraatlarla ‘Sizin konuşma, sanat, müzik yapma hakkınız yok’ diyor. ‘Nefes alma, yaşama, ihalelere girme hakkınız yok’ diyor."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM), 18 yıldır kültür-sanat faaliyetlerini sürdürdüğü Beyoğlu’ndaki binası boşaltıldı. MKM çalışanları, gerekli eşyalarını aldıktan sonra bina önünde basın açıklaması yaptı.

MKM'nin faaliyet gösterdiği bina, 2019 yılı içinde sözleşmeleri olmasına rağmen kiracılara bilgilendirme yapılmadan Vakıflar Müdürlüğü tarafından üç kez ihaleye çıkarıldı. Farklı şekilde ihaleden haberdar olan ve üç kez girdikleri ihaleden ikisini kazanan MKM'ye Vakıflar Müdürlüğü tarafından “Yeterli rekabet oluşmadı” denilerek ihale iptal edildi. Beyoğlu Kaymakamlığı'na devir edilen binanın Beyoğlu Belediyesi'ne verilmek üzere boşaltılması kararı alındı. Binanın boşaltılması için verilen sürenin bugün dolmasından sonra bina polis tarafından ablukaya alındı.

'FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Bina önündeki açıklamaya HDP Milletvekili Hüda Kaya, HDP MYK üyesi Ferhat Encü, HDP İl Eşbaşkanı Elif Bulut, Kürt Araştırmalar Derneği Eşbaşkanı Eyüp Subaşı katıldı.

MKM'ye bağlı Koma Gulên Xerzan solisti Çiya Şenses, yıllardır tüm zorluklara rağmen kültür ve sanat faaliyetlerini bu binada icra ettiklerini söyledi. Milyonlarca Kürdün kendi dilini, kültürünü ve sanatı ifade etme hakkının gasp edildiğini ifade eden Şenses, “Ancak bu hakkı ellimizden alıyorlar. Zorla binamızı ellimizden alıyorlar. Her türlü saldırılara rağmen bugün ve bu günden sonra da faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz”

HÜDA KAYA: KAYYIMCI, GASPÇI ZİHNİYET

HDP Milletvekili Hüda Kaya da, İstanbul’da yıllardır kültür ve sanat çalışmalarını sürdüren MKM’nin zorla kapatıldığını belirtti. Yaşanan bu durumun haksız ve hukuksuz olduğunu dile getiren Kaya, “Kayyımcı, gaspçı, hakları sömüren, istismar eden, çalan ve emeği yok sayan bir iktidar zihniyeti ile karşı karşıyayız. İktidar, muhalefet güçlerine yaptığı bu tür icraatlarla ‘sizin konuşma, sanat, müzik yapma hakkınız yok’ diyor. ‘nefes alma, yaşama, ihalelere girme hakkınız yok’ diyor. Sizleri eleştiren ve maskenizi düşüren konuşmalar yapmaya devam edeceğiz. Sizlere itiraz eden ve bu itirazı yükselten, toplumu uyandıran, bilinçlendiren müziğimizi, sanatımızı yapmaya devam edeceğiz. Bulunduğumuz her yerde müziğimizi yapmaya, sanatımızı yapmaya devam edeceğiz. Bu iktidar bunu da bir kenara yazsın; zulüm saltanatına teslim olmayacağız” diye konuştu. (MA)

Etiketler beyoğlu Hüda Kaya mkm