Bergama'da antik kanal gün yüzüne çıkıyor

Selinos Antik Kanalı çalışması başladı. 6 medeniyete birden yolculuk yapılabilecek.

DUVAR – Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü öncülüğünde yürütülecek İzmir’in Bergama ilçesindeki projeyle, 2 bin 400 yıllık Pergamon Antik Kenti’nin kalbi niteliğindeki Selinos Antik Kanalı yeniden gün yüzüne çıkarılacak.

Türkiye’de ilk olacak projeyle dere yatağı yeniden düzenlenerek, Helen, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı, Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine ait yapılar ortaya konulacak. Böylece Bergama’nın kalbinde özel bir turizm alanı oluşturulacak.

Selinos Antik Kanalı Restorasyon ve Islah Projesi ile Selinos Deresi yeniden düzenlenecek. Dere yatağı çevresinde oluşturulacak yürüyüş yollarıyla Selinos Antik Kanalı içinde yerli ve yabancı turistler 6 medeniyete birden yolculuk yapma şansı bulacak.

Çalışmalara İzmir Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı, Bergama Belediyesi, Bergama Müze Müdürlüğü, İzmir 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü ve İZSU da destek verecek.

GEZİ VE YÜRÜYÜŞ YOLLARI OLACAK

Kent merkezindeki 1380 metrelik bölümü kapsayacak çalışmalar Kazancı Köprüsü’nden başlayıp, Ulucami, Tabaklar ve Üçkemer Köprüsü’ne kadar devam edecek. DSİ, proje kapsamında 1000 metre kargir duvarı onaracak, 1400 metre de yeni duvar inşa edecek. Yeni duvarların yüzeyi tarihi dokuya uyumlu taşlarla kaplanacak ve çalışmaların büyük bölümü insan gücüyle yürütülecek.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yürütülen çalışmaya ilişkin yaptığı açıklamada,”Kanalın çevresinde gezi ve yürüyüş yollarıyla parklar oluşturulacak. Proje tamamlandığında Bergama hem daha modern ve güvenli bir hale gelecek hem de Türkiye’de tek olacak bir turizm alanına kavuşacak” dedi.
(İZMİR-AA)