Hattuşa'nın 3 bin 500 yıl önceki hali 'sanal gerçeklik' uygulamasıyla ziyarete açıldı

Hattuşa'nın 35 asır önceki hali ziyarete açıldı: Sanal gerçeklik uygulamasıyla gezilebilecek.

DUVAR – Çorum’un Boğazkale ilçesindeki, UNESCO Dünya Kültür Mirası ve Dünya Belleği listelerindeki tek antik şehir Hattuşa Antik Kenti’nin 3 bin 500 yıl önceki halinin sanal gerçeklikle gezilebilmesi için hazırlanan projenin ilk etabı faaliyete geçirildi. Hattuşa’ya gelen ziyaretçiler, telefonlarına indirecekleri uygulama ile Büyük Tapınak bölgesinin 35 asır önceki halini üç boyutlu ortamda gezerek, yapı ve eserler hakkında bilgi sahibi olabilecek.

Proje kapsamında antik kentin önemli yapılarından Aslanlı Kapı, Yer Kapı ve Kral Kapı başta olmak üzere 10 noktada daha yapılması planlanan sanal gerçeklik uygulaması sayesinde, Hattuşa’nın tamamının üç boyutlu ortamda gezilmesi amaçlanıyor.

Kaymakam Yunus Ataman yaptığı açıklamada, Anadolu’nun ilk başkenti olma özelliğine sahip Hattuşa’nın, dünya tarihine yön veren en önemli tarihi kentlerden biri olduğunu, bölgede 114 yıldır arkeolojik kazıların devam ettiğini söyledi. Ataman açıklamalarına, “İlçemize gelen misafirlerimizin Hitit medeniyeti ve Hattuşa hakkında daha teferruatlı bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve kentin 3 bin 500 yıl önceki halini gösterebilmek amacıyla, artırılmış gerçeklik projesini hazırladık. İlk etabını Büyük Tapınak’ta hayata geçirdik. Ziyaretçilerimiz ilgili uygulamayı telefonlarına indirerek tapınak bölgesini üç boyutlu görebilecek ve içini gezebilecek, uygulamada bulunan seslendirmelerle yapının tarihine ve özelliklerine dair bilgi sahibi olabilecek. Projenin devamında Aslanlı Kapı, Yer Kapı, Kral Kapı başta olmak üzere 10 noktada bu uygulamayı faaliyete geçirmek istiyoruz” diyerek devam etti. (AA)