Dengbêj Seyidxanê Boyaxçî vefat etti

Dengbêj Seyidxanê Boyaxçî bugün Diyarbakır'daki evinde vefat etti. Suriçi'nde 25 yıl ayakkabı boyacılığı yapan Seyda Şimşek halk arasında “Xalê Seyîtxanê Boyaxçî” olarak tanınıyordu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Seyidxanê Boyaxcî olarak seslendirdiği kilamlar ile tanınan dengbêj Seyda Şimşek bu sabah Diyarbakır'da vefat etti. 'Diyarbakır'ın bülbülü' diye de anılan Boyaxçî özellikle ünlü "Têlî" ve "Emro" kilamları nedeniyle dikkat çekmişti.

Seslendirdiği kilamlarla tüm Kürtlerin gönlünde taht kuran ve Suriçi'nde ayakkabı boyacılığı yaptığı için boyacılıkla da anılan Şimşek, halk arasında “Xalê Seyîtxanê Boyaxçî” olarak tanınıyordu. Dengbêj Seyda Şimşek, vücudunun tamamının enfeksiyon kapmasının ardından felç geçirmişti. Diyarbakır’daki evinde vefat eden Boyaxçî, Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verildi. Korona virüsü salgınından dolayı Boyaxcî’nin ailesi ve yakın akrabalarının katıldığı cenaze merasimi ardından kısıtlı sayıda ziyaret katılımı ile evinde taziye kuruldu.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesine bağlı Lexerî köyünde 1933 yılında dünyaya gelen Boyaxcî, 2 yaşında iken annesini, 4 yaşında iken babasını kaybetti. Çocukluğu çobanlıkla geçen Boyaxcî, Suriçi'nde 25 yıl ayakkabı boyacılığı yaptı.

Uzun yıllar Sur’da bulunan Dengbêj Evi’nde bütün gününü biriktirdiği kilamlarını seslendirmekle geçiren Boyaxcî, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine bir süre önce hastaneye kaldırılmıştı.

YEDİ ÇOCUĞUNU KAYBETTİ

Boyaxçî, yaşamını yitirmeden önce Mezopotamya Ajansı’na (MA) verdiği röportajda, gençlik hayatında yaşadığı sıkıntılara değinmiş ve gençliğini şu sözler ile anlatmıştı: “Meyan kökü sattım yıllarca, sepet hamallığı yaptım. Amelelik yaptım, çöpçülük yaptım. Ama Diyarbakır’ı çok sevdim. Çok çalıştım, biraz para biriktirerek evlendim. Evlendikten sonra doğan 7 çocuğumu kaybettim. Doğan her çocuğum hastalıktan öldü. Peş peşe 7 çocuk. Başkası olsaydı her halde dayanamazdı.”

‘DENGBÊJLİK AŞKTIR’

“Bana bildiklerini yaz dediler, yazamadım, sadece söyledim” diyen Boyaxçî, kilam söylemekten keyif olduğunu belirterek, “Dengbêjlik aşktır. Geçirdiğim onca zorlukta beni ayakta tutan söylediğim kilamlardır. Diyarbakır’da yaşanan birçok olayı insanlar bizim kilamlarımızdan öğrendi. Ben duyduğumu söyledim. Her seferinde yine söylememi istediler” ifadelerini kullanmıştı.

Müzisyen Server Kocakaya, Boyaxcî'nin yaşayan en büyük dengbej olduğunu düşündüğünü söyledi.