Fatih Sultan Mehmet'in portresi Londra'da satışa çıkıyor

Fatih Sultan Mehmet’in portresi açık artırmada: 500 bin ila 740 bin dolar değer biçiliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fatih Sultan Mehmet’in özel koleksiyonda bulunan son portresi Londra’da açık artırmayla satılacak. Müzayede evi Christie’s’in 25 Haziran’da Londra’da gerçekleştireceği müzayede kapsamında satılacak portreye 500 bin ila 740 bin dolar değer biçiliyor.

Müzayede evinin “İslam ve Hint Sanatı” koleksiyonu kapsamında satışa sunulacak portre ile ilgili olarak bilgi veren Christie’s yetkilisi Sara Plumbly, eserin imzasız olduğunu söyledi. İtalyan ressam Gentile Bellini’nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı tahmin edilen portrenin, ya bizzat ressam ya da öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülüyor.

FATİH SULTAN MEHMET’İN YANINDA RESMEDİLEN İKİNCİ FİGÜR

Portrenin büyük gizemlerinden birinin Fatih Sultan Mehmet’in yanında resmedilen ikinci figür olduğunu belirten Plumbly, “Onun kim olduğunu bilmiyoruz. Fatih’in üç oğlundan biri olabilir ancak bu, sultanla birlikte resmedildiği düşünüldüğünde pek muhtemel görünmüyor. Bir diğer ihtimal ise bu kişinin Avrupalı bir diplomat olabileceği yönünde. Bir Osmanlı erkeğinden beklenebilecek sakallı bir yüzü yok, temiz bir biçimde traş olmuş” dedi.

Osmanlı padişahlarının portrelerinde onlarla eşit ölçekte çizilmiş ikinci bir figürün rastlanan bir şey olmadığını vurgulayan Plumbly, “Eğer aynı ölçekte çizilmiş biri varsa onun ya çok önemli biri ya da aile ferdi olması gerekir” ifadelerini kullandı.

3 FATİH PORTRESİNDEN BİRİ

Portrenin 15. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış olduğunun tahmin edildiğini aktaran yetkili, eserin bir diğer öneminin de Fatih’in yaşadığı dönemde yapılan 3 portreden biri olduğunu söyledi. Plumbly, Portrelerin en ünlüsünün Bellini imzasını taşıyan portre olduğunu ve Londra’da Ulusal Galerinin koleksiyonunda bulunduğunu belirtti.

Portrenin şimdiki sahibinin eseri 2015’te satın aldığını belirten yetkili, eserin bundan önceki macerasının izlerinin çeşitli katologlarda 19. yüzyıl başına kadar sürülebildiğini söyledi.

Müzayedede satışa sunulacak eserler arasında 17. yüzyıla ait ahşap Osmanlı tavanı, çok sayıda İznik çinisi ile Sultan 3. Murat için hazırlanmış Siyer-i Nebi yazması ile Bedir Savaşı sonrasını resmeden bir sayfa da yer alıyor. (AA)