II. Abdülhamid'in tahtı satıldı

Osmanlı İmparatoru II. Abdülhamid'e ait olan taht satıldı. Karaçelli tahtı, 100 bin liraya aldı.

DUVAR – II. Abdülhamid’in tahtı, yurt dışına çıkartılmaması şartıyla satıldı. Mahmut Karakeçili, tahtı 100 bin liraya satın aldı.

Habertürk’ün haberine göre Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi de olan yazar ve antikacı Nilgün Şensoy, koleksiyonunda yer alan Osmanlı İmparatorluğu’nun 34’üncü padişahı II. Abdülhamid’e ait olan tahtı yurt dışına çıkarılmaması şartıyla 100 bin TL’ye satışa çıkardı.

‘SATIŞ GAYEM TİCARİ DEĞİL’

Ermeni ustalar Hapet ile Nezeren kardeşler tarafından yapılan II. Abdülhamid’in tahtını Maxam Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Karakeçili satın aldı.

Nilgün Şensoy, taht hakkında “Manevi değeri çok yüksek bir parçaydı ve aslında fiyatı da çok yüksek olmalıydı, fakat benim satış gayem ticari amaçlı değildi, evimi müze havasından biraz çıkarmak istiyordum, tabii ki bunu yaparken doğru adrese de gitmesini istiyordum” dedi.

‘KESİNLİKLE BU TOPRAKLARDA KALMALI’ 

Mahmut Karakeçili’de konuyla ilgili  görüşlerini şu şekilde dile getirdi:

“Bu alım, benim için çok büyük manevi önem taşıyor. Abdülhamid Han’dan, Osmanlı İmparatorluğu’ndan bugüne intikal etmiş bir yadigar. Atalarımızın mirasları, kesinlikle bu topraklarda kalmalı, bu konuda çok hassasım, yurt dışında bir Osmanlı eserinin satışa çıktığını görünce de o eseri almaya ve ülkeme kazandırmaya çalışıyorum. Bu taht da yurt dışına gitmemeliydi, ülkemiz bunun acısını çok çekti. Bu konudaki tavrı nedeniyle Sayın Nilgün Şensoy’u da tebrik ederim. Bundan sonra da bu tür alımlarım olacak.”