Zülfü Livaneli'den çalıntı iddiasına yanıt

Zülfü Livaneli, "Mayın" adlı eserinin çalıntı olduğu iddiasına yanıt verdi: Yıllardan beri Yaşar Kemal’le Ahmed Arif’le birlikte Kürt hakları için mücadele eden bir insana bu kadar saldırı varsa ne diyebilirim.

DUVAR – Zülfü Livaneli, Twitter’da @SerhadLordu tarafından kendisine yöneltilen “1987 yılında seslendirdiğiniz sözleri Ülkü Tamer’e ve bestesinin de size ait olduğunu belirttiğiniz ‘Mayın’ adlı eserin ilk kaydı 1960 yıllarında Erivan radyosunda yayınlanan Kürt halk ezgisi olan ‘Keleşo’ ezgisinin müziği ile aynı olması tesadüf mü?” sorusuna yanıt verdi.

Livaneli, “Aynı makamdan olduğu için sadece benzerlik var,” diyerek başladığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Anadolu halk müziği makamları kardeş halklarda benzerlik gösterebilir. Ama alttaki yorumlar çok saldırgan ve üzücü. Yıllardan beri Yaşar Kemal’le Ahmed Arif’le birlikte Kürt hakları için mücadele eden, Sur’daki bombalamalar nedeniyle Unesco elçiliğinden istifa eden, 400 parça bestelemiş bir insana bu kadar saldırı varsa ne diyebilirim.”

Livaneli’nin yanıtına, iddia sahibi hesaptan “samimiyetinize inanıyoruz” karşılığı geldi:

“Sayın Livaneli; siz de takdir ederseniz yıllarca dili yasaklanan ve kültürü talan edilmiş bir halkın evladı olarak amacım sizi rencide etmek değil. Sadece bu kadar benzerlik tesadüf mü diye sordum. Bu kadar benzerlik için Esinlenme var diyorsanız sizin samimiyetinize inanıyoruz.”