Dolmabahçe Sarayı'nın duvarından yüzyıllık gazete çıktı

Dolmabahçe Sarayı'ndaki restorasyon çalışmaları sırasında duvarın içinden yüzyıllık bir gazete çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nın Süfera Salonu'nda devam eden restorasyon çalışmaları sırasında duvar sıvasının altından asırlık gazete parçaları çıktı. Basım tarihinin 1910'lu yıllar olduğu düşünülen gazetenin okunabilir sayfalarında, Osmanlı Devleti'nin ilk uçaklarından "Prens Celaleddin"in Beyrut'tan Şam'a yaptığı uçuşun sorunsuz gerçekleştiği haberi yer alıyor.

DOLGU MALZEMESİ OLARAK KULLANILDIĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

Gazetenin basım tarihinin, 1910'lu yılların başına denk geldiği düşünülürken, dolgu malzemesi olarak kullanılmış başka bir Fransızca gazetenin ise okunabilen bir köşesinde 1917 tarihi görülüyor. Osmanlıca gazete sayfalarının okunabilen kısımlarında ise Osmanlı Devleti'nin ilk iki uçağı "Osmanlı" ve "Prens Celaleddin" hakkında bilgi de veriliyor ve Prens Celaleddin'in ilk uçuşuna dair bir haber yer alıyor.

Gazete parçalarının, Sultan V. Mehmed Reşad döneminde gerçekleştirilen onarım sırasında dolgu malzemesi olarak kullanıldığı değerlendiriliyor.

'TARİHE ANI BIRAKMIŞLAR'

Süfera Salonu'ndaki restorasyon ve konservasyon çalışmalarında ayrıca, duvardaki boyaların altında tespit edilen ve yağlı boya ile çizilmiş eskiz şeklindeki erkek portresinin de saray kalemkârlarının tarihe bıraktığı bir hatıra olabileceği düşünülüyor.

Restorasyon çalışmalarında daha önce de elçi kabul odasının çatı arasında Osmanlıca not bulunmuştu. Ahşap çatı makasının üzerine kurşun kalemle yazılan ve ancak bir kısmı okunabilen notun "Bekçi Yunus"a ait olduğu anlaşılmıştı. (İSTANBUL/AA)