Nevra Serezli: Bende hanımağa tipi görmüyorlar

Nevra Serezli, 11 yıl sonra sahnede: Oyuncu her rolü oynar, bende hanımağa tipi görmüyorlar.

DUVAR – Yaklaşık 50 yıllık sanat hayatında Dormen Tiyatrosu, Çevre Tiyatrosu ve Devekuşu Kabare gibi birçok tiyatro topluluğuyla sayısız oyun oynayan ve nice ödüller kazanan Nevra Serezli, 11 yıl sonra Tiyatrokare ile sahneye çıktığı “Ağaçlar Ayakta Ölür” oyununun provaları sırasında açıklamalar yaptı. Serezli, “Ağaçlar Ayakta Ölür” oyununun prömiyerinde dakikalarda ayakta alkışlandığında çok heyecanlandığını belirterek, “Tabii sokaktaki halk, ‘Sizi göremiyoruz Nevra hanım.’ diyorlardı ama bu kadarını beklemiyordum. Sanki o alkış bana aileni kaybedersin de sonra bulursun da öyle bir sevgi alkışı ki o, o yüzden çok duygulandım. Ondan sonraki lafları valla nasıl söyledim? İlk 10 dakika kendimi toparlayamadım. Biz sanatçılar, biz tiyatrocular bunun için yaşıyoruz galiba ya… O son bitiş ve ondan sonraki 10 dakika için 50 seneni veriyorsun” dedi.

Nevra Serezli’nin açıklamalarından satır başları şu şekilde:

TİYATRODA İYİ YERDEYİZ: Tiyatro lisan açısından çok fazla bir yere gelemez. Çünkü Türkçe oynuyorsun. Ancak dışarı gidenler de oradaki Türklere oynuyor. Ama İngilizce olabilseydik Türk tiyatrosunun hiç aşağı kalır bir yanı yok. Hele oyunculuk açısından hiç yok. Dünya ile boy ölçüşür diye düşünüyorum. Bütün oyuncularımız için aynı şeyi söyleyebilirim. Televizyonda yavaş yavaş ilerleme, iyi prodüksiyonlar, iyi rejiler, iyi senaryolar çıkmaya başlıyor. Sinemamızı çok beğeniyorum. Arada biraz hafife kaçan komedi filmler olmasına rağmen, çok kaliteli eserler, başta Nuri Bilge Ceylan olmak üzere çok güzel Türk filmleri de çekiliyor. Hatta yurt dışında da birçok filmimiz ödül alıyor. İyi yerdeyiz yani, iyiyiz.

‘SİHİRLİ ANNEM’E GERİ DÖNEBİLİRİM: Şu anda bir Anadolu turnemiz var oyunumuzla. Şubat-mart hiç burada yokum gibi bir şey. Belki yaza doğru ‘Sihirli Annem’in filmi çekilecek. Bu sene çekilecekti ama sinema salonları yüzünden birtakım aksilikler oldu. Nisan-mayıs ayına ertelendi. O da beni çok heyecanlandırıyor. Yaşlanmış ‘Dudu Peri’ olarak ‘Sihirli Annem’e geri dönebilirim. Çocuklar hala beni, ne çocuğu, 40 yaşına gelmişler beni artık karşılayıp ‘Dudu Peri’ olarak tanıyor. Onu da kaç senedir seyrediyorlar beni yani. Büyüdüler hepsi tabii. O yaşta beni seyredenler kocaman adam oldular şimdi. Ve aynı ekip, hiç değişmemiş Defne Joy Foster hariç.

OYUNCU HER ROLÜ OYNAR: Oyuncu her rolü oynar ama bakınca bana o hanımağa, Doğu Anadolu, kırsal tipi görmüyorlardı bende. Sarışın, şen şakrak, komik gençlik yıllarında. Tabii yaşlanınca tatlı anne, şimdi de tatlı babaanne. Tabii ‘Dudu’ karakterinin de getirdiği bir tipleme oldu. Hep komedi dizilerinde, hep şık giyinen, aksesuarlı, güzel kadın geldi. Bir tek ‘Vay Anam Vay’ dizisi Sivaslı bir köylü kadındı. Gani Müjde yazmıştı Kanal D’de günlük dizi olarak oynuyordu. Elinde horozuyla bir kadını oynuyordum, çok başarılıydı. Yine de bana ‘Yaa yakışmıyorsun öyle, biz seni öyle görmek istemiyoruz’ diyenler vardı. Rol acayip ve keyifliydi.

(Dilek Dallıağ / AA)