Recep Aktuğ kimdir?

KOAH tedavisi gören Recep Aktuğ vefat etti. Aktuğ birçok yapımda rol almış ve müzik albümleri bulunmaktaydı.

DUVAR – Oyuncu ve şarkıcı Recep Aktuğ bu sabah saatlerinde vefat etti. 13 Mayıs 1954 doğumlu Aktuğ, İzmir’in Çeşme ilçesinde doğdu. İlk ve orta eğitimini İzmir’de tamamlayan Aktuğ’un liseye devam ettiği 1973 yılında Anadolu Pop tarzında müzik yaptığı Gelenek adlı bir grubu vardı. İlk profesyonel çalışmasını da bu grupla İzmir Mogambo Gece Klubü’nde yaptı.

1974 yılında Grup Stüdyo adlı bir gruba katıldı. Siyasal bilgilerde dört sene okuduktan sonra Devlet Konservatuvarı’na kaydoldu. Eğitimi süresince pazarlamacılık, grafikerlik gibi işlerde de çalıştıktan sonra Çetin Emeç yönetiminde Hürriyet Magazin bölümü Hafta Sonu Gazetesi’nde muhabir olarak çalıştı.

Recep Aktuğ, Baha Boduroğlu, Ertuğrul Çayıroğlu ve Tuğrul Karataş ile birlikte Arı Yapım adlı bir şirket kurdu. Şirketin ilk sanatçısı Sezen Aksu, ilk ürünü de Kaybolan Yıllar’dı. Bu çalışmayı “Disko Fasıl” takip etti. Ancak bu birliktelik de fazla uzun sürmedi. Recep Aktuğ, 1976 yılında Türkiye’nin ilk eşlik vokal grubu olan Kısa Dalga Vokal Grubu’nu kurdu.

Kısa Dalga ilk gece çalışmasını Ayten Alpman ile yaptı. 1978 yılında Antalya Altın Portakal Şarkı yarışmasına iki beste ile katılan Aktuğ ikincilik ve yedincilik ödülü kazandı. Aynı sene Ajda Pekkan ile çalışmaya başladı. Cantekin ile Eurovision’a katıldı, 1981 yılında Giden Gençliğe ve Canım adlı şarkılarıyla ilk kırkbeşliğini çıkardı.

1983 yılında Buğra Uğur’un bestesi ile Eurovision Türkiye birincisi olarak Çetin Alp ile Almanya’da Türkiye’yi temsil etti. Birçok bestesi ve şarkı sözü çeşitli sanatçılar tarafından seslendirilen Aktuğ; birçok reklam filminde ve dizide de rol aldı.

Recep Aktuğ’nun Esen Müzik etiketiyle çıkmış Alışma Bana – Siyah Gül ve Yaşamak adlı üç müzik albümü bulunmaktadır.

Kurtlar Vadisi, Kollama, Aşk-ı Memnu, Fetih 1453 gibi yapımlarda da rol aldı. (HABER MERKEZİ)