Le Monde diplomatique Kurdî yeniden yayınlanıyor

Le Monde diplomatique Kurdî yeniden yayına başlayacak. Gazete online olarak yayınlanacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fransa’da yayınlanan Le Monde diplomatique Kürtçe yayına yeniden başlıyor. Kürt Bağımsız Medya Grubu'nun açıklamasında, “Le Monde Diplomatique Kurdî, 30 sayı baskı yaptıktan sonra online olarak 48 sayıya kadar yayınlanmıştı. Önümüzdeki dönemde Kürtçe haber sitesi olarak okurlarına yeniden merhaba demeye hazırlanıyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamaya göre Le Monde diplomatique Medya Yönetim Kurulu, Kürtçe servisinin yeniden yayın yapmasına karar verdi. Yapılan açıklamada ise, "Kürt akademisyen, siyasi gözlemci, yazar ve Kürtçe ile ilgilenen herkesin dünyada olup bitenleri artık Kürtçe okuyabileceği ve öğrenebileceği" belirtildi.

Açıklamada Le Monde diplomatique Kurdî'nin "Kürtçe dilinin gelişimi ve gelecek nesillere aktarımı için bir hizmet platform olma iddiası bulunduğu" da dile getirildi. Le Monde diplomatique Kurdî haber sitesi olarak online bir şekilde yayın hayatına başlayacak.

Birçok dilde yayın yapan Le Monde diplomatique veya "Le Diplo", 1954'ten bu yana aylık bir gazete olarak yayınlanıyor. (Kaynak: Basnews)

Etiketler Kürtçe Le monde kurdi