Şeyh Bedrettin Destanı İzmir’de sahnelendi

Şeyh Bedrettin Destanı Fakir Baykurt Salonu'nda izleyicilerle buluştu: Kültürümüzü yaşatıyoruz.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - Nazım Hikmet’in Şeyh Bedrettin Destanı adlı eserinden uyarlanan “İriş Dede Sultan İriş” adlı oyun, Fakir Baykurt Salonu'nda sahnelendi.

Çiğli Belediyesi ile Ankara Sahnesi iş birliğinde düzenlenen etkinliğe sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Nazım Hikmet’in yazdığı, Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedrettin Destanı’ndan uyarlanan“İriş Dede Sultan İriş” adlı oyun Sedat Demirsoy yönetmenliğinde sahnelendi. Yücel Turgut’un performansıyla sahnelenen oyuna, Ali Ötünç de bağlamasıyla eşlik etti.

'KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATIYORUZ'

Açılış konuşmasını yapan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Kültürel değerlerin korunmasının ve gelecek kuşaklara aktarılmasının toplumların gelişmesi açısından önemli olduğunu ifade ederek, "Toplumların gelişiminin kültür ve sanat alanlarındaki gelişimle eşdeğer olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda sanat ve kültür alanlarındaki etkinliklerimizi ara vermeden sürdürüyoruz. Bugün de değerli yazarımız Nazım Hikmet’in yazdığı Şeyh Bedrettin Destanını uyarlayan ve yöneten Sedat Demirsoy’un gözünden izledik. Bağlama sanatçımızın ustalıkla icra ettiği eserleri büyük bir keyifle dinledik. Etkinliğimize katılım gösteren tüm sanatseverlere teşekkür ediyorum” dedi. (DUVAR)