Antalya Şehir Tiyatroları’nda kriz: 48 kişi işten çıkarıldı

Antalya Şehir Tiyatroları (AŞT) Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür'ün ardından 48 sanatçının daha sözleşmesi feshedildi. AŞT'de sadece 10 tiyatrocu kaldı ve yeni tiyatro sezonu hâlâ başlayamadı. Yaşanılanlara tepki gösteren sanatçılar, yanlıştan dönülmesi çağrısında bulunuyor.

DUVAR –  31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından Antalya Şehir Tiyatrosu’na genel müdür olarak atanan sağlık teknikeri Osman Arı’nın Mehmet Özgür’e mobbing yaptığı iddia edildi. Özgür, 23 Ekim’de görevden alındı. Bu gelişme üzerine 24 Ekim’de 52 AŞT çalışanı Özgür’e destek olmak için Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile görüşmeye gitmiş, ancak görüşme talepleri geri çevrildi. Yaşanılanların ardından görüşme talebinde bulunan 9’u hizmet alımlı, 30’u ücretli 48 kişinin AŞT ile ilişkisi kesildi. Yeni sezonu açamayan AŞT’de sadece 10 kişi kaldı. Sergilenmesi planlanan 24 oyun ise perde açamadı.

Bu gelişmelerin üzerine AŞT’nin yönetmeliğinin de değişeceği iddia edildi. Yönetmeliğe göre genel sanat yönetmeni adayı olabilmek için şehir tiyatrosunda 5 yıl kesintisiz olarak çalışmış olmak gerekiyor.

View this post on Instagram

BU YANLIŞTAN DÖNÜN!#antalyaşehirtiyatroları

A post shared by Engin Alkan (@enginalkan) on

 

‘ANTALYA ŞEHİR TİYATROSU DAĞITILIYOR’

Sanatçılar, tüm bu yaşanılanlara tepki gösteren bir video çekti. Yönetmen ve oyuncu Engin Alkan’ın Instagram hesabından paylaştığı videoda, şu ifadeler kullanıldı: “Antalya Şehir Tiyatroları dağıtılıyor. 36 yıllık tiyatro, ilk kez sezonu açamadı. 48 sanat çalışanı işten çıkarıldı. Sanat yönetmeni ve idari müdür görevden alındı. 24 oyunu oynanamaz hale geldi ve çöpe atılıyor. Türkiye’de 6 şehir tiyatrosuna örnek olmuş yönetmelik usulsüz bir şekilde değiştiriliyor. Bu yönetmeliğe göre genel sanat yönetmeni adayı olabilmek için şehir tiyatrosunda 5 yıl kesintisiz olarak çalışmış olmak gerekiyor. Sanat yönetmeni tiyatronun sanat çalışanları tarafından demokratik bir seçimle seçiliyor. Yani tiyatroyu tiyatrocular yönetiyor. Yönetmelikte yapılmak istenilen değişiklik ile artık istenen herhangi biri, hangi meslekten olursa olsun, sanat yönetmeni seçilebilecek. Yani sanat çalışanlarının seçme ve seçilme hakkı ellerinden alınacak. Yani tiyatro siyasi rövanşların kaderine bırakılacak. Siyaset elini sanattan çeksin. Herkes bildiği işi yapsın.”

RAGIP ERTUĞRUL: AKIL VE İZANDAN YOKSUN BİR KARAR 

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Ragıp Ertuğrul da sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı ve yaşanılanlara tepki gösterdi. “Antalya’nın güzide sanat kurumu Antalya Şehir Tiyatrosu’nda temayüllere ve yönetmeliklere aykırı yürütülmeye çalışılan uygulamalar beni şaşırttı” diyen Ertuğrul, “Kulaktan dolma bilgilerlerle, bilgi, belge ve raporlara dayandırılmadan Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür’ün görevden alınması, 48 sanatçının kurumla ilişiğinin kesilmesi her haliyle akıl ve izandan yoksun bir karar. Bir sanat kurumunu tırnaklarıyla ve terleriyle var eden sanat emekçilerine halkın tüm memnuniyetine, tiyatro camiasının tüm takdirine rağmen mesnetsiz iddia ve haberlere itibar ederek tiyatro sezonunun tam da ortasında kurumu çalışamaz hale getirecek şekilde el çektirmek; hem sanata hem de sanatseverlere büyük haksızlık. Bir tiyatro insanı olarak içimi en çok acıtan da bu. Nice çocuğun, gencin sanatla bağını kopartmaya cüret etmek. Lütfen sanatı politikanıza alet etmeyin. Hâlâ bir kültür politikası olmayan Türkiye’de sanat kendi kanatlarıyla uçmaya çabalıyor. Kırmayın o kanatları” dedi.

ANTALYALILARDAN PROTESTO

Öte yandan geçtiğimiz günlerde AŞT’nin hâlâ perde açmamasını protesto etmek isteyen yaklaşık 30 kişi, Belediye önüne geldi ve yaşanılanları protesto etti.