Özgökçe: Van'ın hafızasına da kayyım atandı

Van'da yapılan Urartu kazısına destek kesildi: Biz destekledik diye iptal ediliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Görevden alınarak yerine kayyım atanan Van Belediyesi Eş Genel Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, sosyal medya hesabından Van'da yapılan Urartu kazısının iptal edildiğini hatırlatarak duruma tepki gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde görevden alınan Bedia Özgökçe Ertan’ın yerine atanan kayyım, Van Kalesi’nin kuzeyindeki höyükte yürütülen kazı çalışmalarına sağlanan desteği gerekçe göstermeden kesmişti. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü ve aynı zamanda kazı başkanı Doç. Dr. Erkan Konyar ilk işin arkeolojik çalışmalara ulaşım desteğini kesmek olmasının son derece anlamsız olduğunu vurgulamış, "Kazıyı kapatmak zorunda kalabiliriz. Ekip olarak yürüyerek gidip geliyoruz. Urartu’nun en önemli merkezi kazıyoruz. Kültür Bakanlığına toplam 80 bin liralık bir ödenek veriyor. Ve bu kadar kişi bu ödenekle çalışıyoruz. Bu nedenle verilen destek oldukça önemliydi" demişti.

Ertan, destek olduğu için kazı çalışmasının iptal edildiğini belirterek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, "Urartu kazısını iptal etmek ne demek ? Sırf biz müdahil olduk ve destekledik diye Van’ın en eski, en kıdemli ve değerli çalışması iptal ediliyor. Bunun bir izahı yok. Herkes bilmeli ki kayyum Van’ın hafızasına da atanmıştır" ifadelerini kullandı.

Van kayyımı arkeolojik kazıya desteği kestiVan kayyımı arkeolojik kazıya desteği kesti