Süleyman Turan kimdir?

Oyuncu Süleyman Turan, 1936 yılında İstanbul'da doğdu. Kore Savaşı'na gönüllü olarak katılan Turan, uzun süre çizerlik de yaptı. 1962'de tiyatroya başlayan Turan, 10 Eylül 2019'da vefat etti.

DUVAR – Asıl adı Süleyman Başturan olan tiyatro ve sinema sanatçısı Süleyman Turan, 19 Kasım 1936 tarihinde İstanbul Kadıköy’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kadıköy’de tamamlayan Turan, İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi bölümüne başladı. Üçüncü sınıfta okulu bırakarak askere giden Turan, gönüllü olarak Kore Savaşı’na katıldı ve Japonya’da NATO askerleri arasında düzenlenen tiyatro yarışmasında birincilik kazandı.

Askerliği bittikten sonra bir süre daha yurt dışında yaşayan Turan, Tokyo’daki bir filmde figüran olarak rol aldıktan sonra ilk önemli tecrübesini Osman Seden’in yönettiği “Sayın Bayan” filminde yaşadı. Dergi ressamlığı ve karikatüristlik de yapan Turan’ın çizimleri uzun zaman “Akbaba” dergisinde yayımlandı. Akşam gazetesinde çizgi roman çizen sanatçı, bu romanların senaryolarını da yazdı.

1962′de tiyatroya başlayan oyuncu, “Harput’ta Bir Amerikalı” oyununda başrol oynadı.1963 yılında Ses dergisinin açtığı yarışmayı kazanarak sinemaya adım attı. “Koçum Benim” adlı filmde Ayhan Işık ile beraber oynadı.

1970 senesinde “Dikkat Kan Aranıyor” adlı filmde Ekrem Bora ile oynayan Turan, akıl hastanesinden kaçan deli rolü ile büyük beğeni kazandı. 1971 senesinde Yılmaz Güney ile “Yarın Son Gündür” adlı filmi çekti. Bu filmdeki rolü ile de 9. Antalya Film Şenliği’nde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü aldı. 1972 yılında Antalya Film Festivali’nde, “Güllü” ile en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerini almıştır.

70′li yıllarda sinemadan birkaç sene uzaklaşarak çizgi-roman ve senaryo yazarlığı yaptı. Bu sırada TRT’de sesli çekilen ilk dizi filmlerden biri olan ‘Sarıpınar 1914’te oynar. Turan kendi yazdığı üç adet de film senaryosu bulunuyor: Dönme Dolap (1983), Baş Belası (1982), Sevgili Dayım (1977).

GÖZALTINDA KAYBEDİLENLERİ EKRANA TAŞIDI

Gazeteci Barış Yarkadaş, Turan’ın vefatı üzerine “Yılmaz Güney’in yakın dostu, sinema sanatçısı Süleyman Turan, sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Turan, ATV’de hazırlayıp sunduğu Kayıp Aranıyor programında, gözaltında kaybedilen Ali – Ayhan Efeoğlu kardeşlerin öyküsüne de yer vermiş, bu yüzden programı kaldırılmıştı” mesajını paylaştı.  (HABER MERKEZİ)