Müze giriş ücretine yüzde 20 zam

Müze giriş ücretlerine yüzde 20 zam yapıldı; Ayasofya ve Topkapı Sarayı'na giriş ücreti 72 TL'ye yükseldi.
Ayasofya

DUVAR – Türkiye’de yeterli ilgiyi göremeyen müzeler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın giriş ücretlerine yaptığı yüzde 20 zamla biraz daha yalnızlığa itildi. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Efes Antik Kenti, Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi’ne giriş 60 TL’den 72 TL’ye çıktı.

 

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez‘in haberine göre Denizli’deki Hierapolis (Pamukkale) ören yerinin giriş ücreti de 50 TL’den 60 TL’ye çıktı.

İzmir Turist Rehberleri Odası Başkanı Macit Şaşzade, sezon ortasında yapılan zammın kabul edilemez olduğunu belirtti. Şaşzade, şu eleştiride bulundu:

“Acentanın kotasyonuna yüzde yirmilik bir zarar. Kotalar önceden bildiriyor ve maliyetler hesaplanıyor. Sezon başladıktan sonra böyle bir zam hiçbir şekilde adil değil. O zammı acentaların telafi etmesi mümkün değil. Bu kadar zor iki sene geçirdikten sonra turizm döneminde yapılan bu zam çok haksızlık. Turizm sektörüne büyük haksızlık. Bütçe açığını kapatmak için bunların yapılması doğru değil. Turizme nefes aldırılması gerekirken, biraz canlandırma çabası varken şimdi bu zamla onların ceplerinden geri alıyorsunuz.”