Tarihi Narmanlı Han’da kozmetik zinciri tabelası kaldırıldı

Tarihi Narmanlı Han'a kozmetik dükkanı tabelası asıldı. Sosyal medyada gelen tepkiler üzerine tabela kaldırıldı.

DUVAR – İstiklal Caddesi üzerinde bulunan ve 2018 yılında restorasyonu tamamlanan Tarihi Narmanlı Han’a kozmetik dükkanı tabelası asıldı. Tabela sosyal medyada gelen tepkiler üzerine kaldırıldı.

Tabelanın asıldığını yazar Sibel Oral sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafla duyurdu. Paylaşılan fotoğrafta Tarihi Narmanlı Han’a bir kozmetik zincirinin tabelasının asıldığı görülüyor. Oral’ın paylaşımından sonra çok sayıda sosyal medya kullanıcısı #NarmanlıHan etiketini kullanarak tepki gösterdi. Gelen tepkiler üzerine tabela yönetim tarafından kaldırıldı.

186 yıllık Narmanlı Han’ın restorasyon projesi 2015 yılında koruma kurulu tarafından onaylanmış, 2016 yılında da restorasyon başlamıştı. Yaklaşık 2.5 yıl süren restorasyonun ardından tarihi han bir kozmetik firması tarafından satın alınmıştı.

Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, restorasyonla ilgili, İstanbul’un belleğinin bir parçası olarak yapının kimlik değerinin korunmadığını söylemiş ve “Restorasyonun tarihi yapının toplumun kültürel gereksinmelerinin karşılanması, kendi dönemini yansıtması, toplumun kültürel yaşamını mekâna yansıtması bakımından başarısızlıkla sonuçlandığını söyleyebiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

Sosyal medyada gelen tepkiler üzerine tabela kaldırıldı.