Van Gogh'u öldüren silah açık artırmada

Van Gogh'un ölümüne sebep olan silah açık artırmaya çıkarıldı: Değeri 70 bin euro.

DUVAR- Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un intihar ederken kullandığı düşünülen silah Paris’te açık arttırmayla satışa sunuldu. Lefaucheux marka silahın 60-70 bin euroya alıcı bulması bekleniyor.

“Sanat tarihindeki en ünlü silah” olarak kabul edilen 7mm’lik Lefaucheux’un, Van Gogh’un 1890’da kendini göğsünden vurarak hayatına son verdiği silah olduğu düşünülüyor. Tabanca 1965 yılında ünlü ressamın hayatının son birkaç ayını geçirdiği Auvers-sur-Oise’deki bir tarlada bir çiftçi tarafından bulunmuştu.

Hollandalı sanatçının, tabancayı kaldığı köy evinin sahibinden ödünç almış olması nedeniyle söz konusu silahı Vincent Van Gogh’un hayatına son verirken kullandığı düşünülüyor. Uzun yıllar Amsterdam’daki Van Gogh Müzesinde sergilenen silahı açık arttırmaya koyan AuctionArt müzayede evi, bu tabancanın ünlü sanatçının hayatına son verirken kullandığından yüzde yüz emin olmanın bir yolu olduğunu belirtse de yapılan testler silahın bulunduğu tarlada 75 yıl boyunca dokunulmadan durduğunu kanıtlıyor. Bu da silahın Van Gogh’un hayatını kaybettiği yıla işaret ediyor.

SİLAHLA OYNAYAN ÇOCUKLAR TARAFINDAN MI ÖLDÜRÜLDÜ?

Çoğu sanat tarihçisi Van Gogh’un intihar ettiği konusunda hemfikir olsa da, son yıllarda Hollandalı ressamın yaşadığı köy evi yakınında silahla oynayan iki çocuk tarafından kazayla öldürüldüğü ihtimali de dillendirilmeye başlandı. Willem Dafoe’un Van Gogh’u canlandırdığı “Sonsuzluğun Kapısında” (At Eternity’s Gate) adlı biyografik film de söz konusu teoriye destek veriyor. Müzayede evi de, silahın iki kardeş tarafından da tarlaya bırakılmış olabileceği ihtimalini yadsımıyor. (Kaynak: euronews)