23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı açıldı

23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı ziyarete açıldı. Mekanda Dink'in çalışma odası görülebilecek.

DUVAR – Gazeteci Hrant Dink, 19 Ocak 2007 yılında eski Agos gazetesinin binası önünde katledildi. Dink’in çalışma odası günümüze kadar korunurken, Agos gazetesi ve Hrant Dink Vakfı 2015 yılında, Harbiye’deki Anarad Hığutyun Binası’na taşınmıştı. Agos gazetesinin İstanbul Şişli Sebat Apartmanı’nda “23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı”na dönüştürülen eski çalışma ofisi ziyarete açıldı.

Hrant Dink’in muhafaza edilen odası ile Agos gazetesinin eski ofisinin bir “hafıza mekânı”na dönüştürülmesi için bir süredir çalışmalar yürütülüyordu. Merkezin ismi, Hrant Dink’in 23 Nisan 1996’da Agos’ta yayımlanan “23,5 Nisan” başlıklı yazısına atfen “23,5 Hrant Dink Hafıza Mekânı” olarak belirlendi.

‘Vicdanın, empatinin, diyaloğun, karşılık anlayışın önemi vurgulayarak, geçmişte yaşananlardan ders alınıp geleceğin daha yaşanabilir olması’ amacıyla hazırlanan mekân 145 metrekarelik bir alana kuruldu. Hafıza Mekânı ziyaretçi programlarıyla, etkinlikleriyle, arşiviyle ve sunduğu içerik ile bir araştırma, üretim, bilgi edinme, paylaşım ve diyalog mekânı olarak faaliyette bulunacak.

AGOS GAZETESİNİN 2007 YILINA KADAR OLAN ARŞİVLERİ ZİYARETÇİLERE SUNULACAK

Sergi tasarımı ve kürasyonu Hrant Dink Vakfı ekibine ait olan mekân 60 adet video, yüzlerce fotoğraf, Agos gazetesinin 2007 yılına kadarki arşivini multimedya teknikleri aracılığıyla ziyaretçilere sunuyor. Seksen yaşındaki kavramsal sanatçı Sarkis’in “acılardan pırlanta yaratmayı” esas alan yerleştirmesi “Tuz ve Işık” ile Horst Hoheisel ve Andreas Knitz’in “Büyükelçilik Kurma Projesi” de mekânda sürekli olarak görülebilecek.

Girişlerin ücretsiz olduğu “23.5 Hrant Dink Hafıza Mekânı”nda videolar sesli rehber aracılığıyla Türkçe, İngilizce ve Ermenice olarak izlenebilir. Mekân Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 10.00-17.00 saatlerinde, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-18.00 saatlerinde ziyaret edilebilir.