Mehmet Aslantuğ: Ahmet Kaya'ya saldıranlarla ülke konuşulmaz

Sanatçı Mehmet Aslantuğ, 20 yıl önce Ahmet Kaya'ya yapılan linç hakkında konuştu. Aslantuğ, "Ahmet ile bu ülkenin dününü, bugününü, sıkıntılarını, mutluluklarını haftalarca sabaha kadar konuşabilirsiniz. Orada bu lince katılanlarla bu konuları iki saat bile konuşamazsınız" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Magazin Gazetecileri Derneği Ödül töreninde 12 Şubat 1999 yılında Magazin Gazetecileri Derneği Ödül töreninde Ahmet Kaya'yı linç girişiminde bulunulduğunda Kaya'yı korumaya çalışan isimlerden olan Mehmet Aslantuğ, o gün yaşananları değerlendirdi.

'ORADAKİ REFLEKSE NEDEN OLAN ŞEY...'

CNN TÜRK'te 40 programında Buket Aydın'ın sorularını yanıtlayan Aslantuğ, Kaya'yı linç girişiminde bulunanlara karşı şunları söyledi: "Bizim Ahmet ile çok yakın bir dostluğumuz yoktu. 2 kez bir arada olduk. Linç girişiminden sonra Fransa’ya gitti görüşemedik. Onun öncesinde görüştük. Bu tür beyanlardan rahatsız olup, kahramanlık türküleri söyleyen ve memleketin geleceğini, birliğini, dirliğini dillerinden düşürmeyen arkadaşların ne yaptıklarına dönüp bir bakmaları gerek. O zamanki fikrim de öyleydi bugün de öyle. Ahmet ile bu ülkenin dününü, bugününü, sıkıntılarını, mutluluklarını haftalarca sabaha kadar konuşabilirsiniz. Orada bu linçe katılanlarla bu konuları iki saat bile konuşamazsınız. Bu benim meziyetim değil. Bu toplumun ne yazık ki süzgecindeki sıkıntı. Oradaki reflekse neden olan şey; sadece haksızlık değil, bir muhakeme ve mukayeseydi." (HABER MERKEZİ)