Kadıköy'de tarih ve edebiyat

Kadıköy'de edebiyat ve felsefe toplantıları yapılacak. İlki, 7 Kasım, saat 18:30'da...

DUVAR – Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi’nde(TESAK) Kasım ayı “Çarşamba akşamüstü söyleşileri” kapsamında felsefe, perşembe günleri edebiyat, cumartesi günleri ise tarihle ilişkili programlar düzenleniyor. Felsefe konuşmalarının ilki, 7 Kasım 18:30’da Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu’nun “Medya ve Ötekileştirme” başlıklı söyleşisi ile başlayacak.

MEDYADA AYRIMCILIK VE NEFRET 

Her Çarşamba saat 18:30’da gerçekleşecek “Çarşamba Akşamüstü Söyleşileri”nin 7 Kasım tarihli konuğu Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu olacak. İnceoğlu “Medya ve Ötekileştirme” başlıklı söyleşisinde ön yargılar, kalıp yargılar, ayrımcılık, nefret söylemi ve ötekileştirmenin medya aracılığıyla yeniden üretilmesi üzerine değinecek. Kasım ayı felsefe söyleşilerinin ikinci konuğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Hasan Yazıcı olacak. Yazıcı, 14 Kasım’da yapacağı “Alt/Üst Etik” başlıklı söyleşisinde ülkemizdeki etik buhranın nedenlerini anlatacak. 21 Kasım tarihinin konuğu ise Girne Amerikan Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hossein Sadri olacak ve “Bir İnsan Hakkı Olarak ‘Kentsizleşme” başlıklı söyleşisinde “Kentsizleşme”yi tartışmaya açacak. Çarşamba akşamüstü söyleşilerinin Kasım ayı son konuğu ise Prof. Dr. Solmaz Zelyüt. Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi olan Zelyüt’ün söyleşi başlığı “İnsan hakkı ve hukuklar”

HER PERŞEMBE EDEBİYAT KONUŞMALARI 

Kasım ayının ilk edebiyat konuşması, 8 Kasım’da yazar Hakan Bıçakcı’nın “Yazarın Kahramanı: Gregor Samsa” adlı programıyla başlayacak. Bıçakçı, Kafka’nın “Dönüşüm” adlı kitabında işlediği unutulmaz, ikonik, fantastik kahramanı Gregor Samsa’yı anlatacak. Perşembe konuşmalarının ikinci konuğu, Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’nün de sahibi, yazar Birgül Oğuz olacak. Oğuz’un konuşmasında yazar Sevgi Soysal’ın “Tante Rosa” romanını ele alacağı söyleşi 15 Kasım Perşembe. 22 Kasım Perşembe’nin konuğu olan çevirmen, yazar Sadık Usta ise konuşmasına “Dünya Ömer Hayyam’ı Nasıl Keşfetti?” sorusuyla başlayarak Ömer Hayyam’ın bilim insanı, filozof ve şair yanını meraklılarına anlatacak.Kasım ayının son konuşmacısı ise ODTÜ Felsefe Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet İnam. 29 Kasım Perşembe günü gerçekleşecek “Neyi Açar Şiir?” başlıklı programda İnam şiir, dil, gerçeklik, hakikat ilişkisini sorgulayacak; şiirle açıldığımız hayatın olanaklarından söz edecek.

Kasım ayı, her Perşembe 18:30’da gerçekleşecek “Her Perşembe Edebiyat Konuşmaları” etkinliklerine katılım ücretsiz. (HABER MERKEZİ)