Tahtı eve götürdüğü iddia edilen müdüre soruşturma

3. Selim'in tahtını lojmanına taşımaya kalktığı iddialarıyla gündeme gelen Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli hakkında soruşturma başlatıldı. Vali Canbolat soruşturmanın sürdüğünü belirterek "Henüz müfettişler tarafından bize ulaşmış bir sonuç raporu yok. Konu titizlik içinde soruşturuluyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Topkapı Sarayı'nda müze müdürüyken 3. Selim'in tahtını lojmanına taşımaya kalktığı iddiasıyla gündeme gelen Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli hakkında tarihi kazı ve restorasyon çalışmalarının giderlerinde usulsüzlük iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Valilik talebiyle bakanlık tarafından gönderilen iki müfettişin soruşturması sürüyor.

Yusuf Benli'nin adı ilk kez 2011'de gündeme gelmişti. O dönemde Topkapı Sarayı Müze Müdürü olarak görev yapan Benli, sarayda bulunan 3. Selim'e ait tahtı lojmanına taşıtmak istemişti. Benli bu olaydan kısa süre sonra dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından görevden alınmıştı.

Habertürk'ten Zafer Samancı'nın haberine göre, 2012'de ise Benli'nin adı Konya Mevlana Müzesi tuvaletinde lavabo altlarında karton kutu ve limon kasalarına konulmuş kemik ve tarihi çinilerle gündeme geldi. O dönem Mevlana Müze Müdürü olarak görev yapan Yusuf Benli "Bu kemikler çevre düzenlemesi yapılırken bulundu. Büyük bir kısmı hayvan, bazıları da insan kemiği. Ayrıştırarak gömmek için beklettik ama araya Mevlânâ törenleri girince iş uzadı. Çini parçaları da restorasyon sırasında elde edildi. Bunlar tarihi emanetlerdir, tekrar müzemize kazandırmak için en kısa zamanda halledeceğiz" şeklinde açıklama yapmıştı.

BAKANLIKTAN MÜFETTİŞLERİ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Konya Müzeler Müdürü olarak görevine devam eden Yusuf Benli'nin ismi bu kez kazı ve tadilat çalışmaları ile ilgili harcamalarla gündeme geldi. Benli'nin sorumluluğunda başta Mevlana Müzesi olmak üzere Konya merkez ve ilçelerdeki tarihi mekanlarda yapılan kazı ve tadilat çalışmalarının harcamalarında usulsüzlük duyumları üzerine Konya Valisi Yakup Canbolat tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan müfettiş istendi. Bakanlık tarafından gönderilen 2 müfettiş iddiaları soruşturmaya başladı.

İŞÇİLERE EK ÖDEME YAPILMADIĞI İDDİA EDİLDİ 

Benli'nin bakanlıktan aldığı ödeneğin bir kısmını işin belli bir bölümünü yaptırdığı ilgili firmaya ödediği, işin kalan kısmını ise müzelerde değişik görevlerde işçi kadrosunda olan elemanlara yaptırdığı öne sürüldü. Bu iş için işçilere ek ödeme de yapılmadığı iddia edildi. Benli konuyla ilgili açıklama yapmak istemezken Vali Canbolat soruşturmanın sürdüğünü belirterek "Henüz müfettişler tarafından bize ulaşmış bir sonuç raporu yok. Konu titizlik içinde soruşturuluyor" dedi.