Kapadokya'da müzik zamanı

Kapadokya'da klasik müzik festivali başlıyor. Konserler tarihi mekanlarda olacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ufak oda müziği grupları konserleri ve atölyelerini organize etmek ve sunmak için oluşturulmuş bir organizasyon ağı olan 'Klasik Keyifler'in 8. Müzik Festivali, 25 Ağustos-9 Eylül arası Kapadokya’da düzenleniyor. Konserler insanlar tarafından kazılmış mağaralarda, bir Osmanlı Medresesinde, bir Bizans kilisesinde, çeşitli butik otellerde olacak.

Konserlerin prova aşamalarını da halka açacaklarını söyleyen 'Klasik Keyifler'in açıklaması ise şöyle; "Klasik müzikteki ‘elitisit önyargısını’ dinleyiciyi samimi ortamlarda buluşturarak ve prova aşamalarını da halka açarak kırmayı hedefliyoruz. Sunacağımız 19 konserin yanısıra dinleyicilerimizi festival boyunca çeşitli seminerlere ve açık provalara da katılmaya ve müzik yapma sürecinin içini dışını deneyimlemeye çağırıyoruz. Böylece genelde sadece son ürününü (konser) gördüğünüz bir sürecin nasıl işlediğini de görecek ve belkide konseri başka bir gözle izleyeceksiniz."

BACH'IN 333. DOĞUM GÜNÜ KUTLANACAK

Uluslararası sanatçıların da katılacağı etkinliklerde, Bach’ın doğumunun 333.cü yıldönümünü için bestecinin Art of the Fuge, Brandenburg konçertoları, keman ve diğer yaylı solo eserleri tekrar canlandırılacak. Bu yıl aynı zamanda Debussy’nin 100.cü ölüm yıl dönümü olduğu için, bu bestecinin de en önemli oda müziği eserleri programda yer alıyor. Ayrıca, genç Türkiyeli bestecilere de 11 yeni eser ısmarlandı.

Bu sene katılacaklar arasında yurt dışında kariyerlerini sürdüren, kemancı Kıvanç Tire, çellist Dorukhan Doruk, Duisburg Filarmoni Orkestrası’nın başkemancısı Önder Baloğlu gibi müzisyenler var. Ayrıca yine Türkiye’den Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası üyesi, Be goa Ensemble ve Trio Ba’nın kurucularından çellist Gökhan Bağcı, çellist Gözde Yaşar, Yaşar Üniversitesi hocalarından ve Semplice Quartet’in üyelerinden viyolacı Pınar Dinçer de onlara katılacak.

YURT DIŞINDAN MÜZİSYENLER DE KATILIYOR

Bu ekibe yurt dışından,'Echo Klassik Prize' ödüllü Alman kemancı Rebekka Hartmann, Rus virtüöz ve tanınmış pedagog viyolacı Tatjana Masurenko, viyola solisti ve çellist Elizabeth Simkin, KK’nin kurucusu, Audubon String Quartet ‘in eski üyelerinden kemancı Ellen Jewett katılacak. Ellen’in solo keman için Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan CD’si önümüzdeki sezon Naxos’dan yayınlanacak.

'Klasik Keyifler' bir grup piyanist de ağırlayacak. Bunların arasında Xak Bjerken, Avrupa’da tanınmış Letonyali solo piyanist ve oda müziği sanatçısı Lauma Skride, Begoa Ensemble ve Trio Ba’nın kurucularından Başar Can Kıvrak, İTÜ MİAM hocalarından Jerfi Aji, Fransız piyanist Yannick Rafalimanana, tanınmış klavsenci Wolfgang Kostujak gibi isimler var.