Fazıl Say'dan Türkiye büyükelçileri ve dışişleri çalışanlarına mektup

Fazıl Say'dan büyükelçilere mesaj: Yaralar varsa da sarılırlar, yeni bir sayfa açalım!

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Piyanist Fazıl Say, Instagram hesabından, konserlerinin iptal edilmesine ilişkin 'Büyükelçiler ve dışişleri çalışanlarına mektubumdur' başlıklı bir açıklama yayınladı. Say, karşısına bu engelleri koyanların FFETÖ üyesi olduğunu iddia ederken, kişilerin meslekten ihracının ardından büyükelçilerin de konserlerine gelmeye başladığını söyledi.

'GURURLANARAK TAKİP EDİYORLARDI'

Piyanist Say, "Ülkemin Dışişleri çalışanları, Büyükelçiler, konsoloslar ve tüm görevliler ile dünyanın her yerinde konser verdiğim son 30 yılı kapsayan dönemde fevkalade güzel ilişkilerimiz olmuştur, bu insanlarımız arasında, çok değerli, çok kültürlü, çok çalışkan pek çok kişi ile tanıştım onlardan pek çok şey öğrendim" diye başlayan açıklamasında, 1990’lardan 2010’lara kadar uzayan dönemde onların da kendi sanatının dünyada gördüğü ilgi ve saygınlığı gururlanarak takip ettiklerini söyledi.

'BU HAKSIZLIĞI KALDIRAMIYORUM'

Fazıl Say, 6 yıl kadar önce, Türkiye Dışişleri'nde çalışan bazı görevlilerin dünyadaki konserlerini engellemeye çalıştıklarını, önce Katar’daki bir konserinin iptal edildiğini bu sayede, Avrupa’da çeşitli yerlerde konser organizatörlerine kendisini çağırmamaları için baskı yapıldığını iddia etti. Katar dışındaki ülkelerde karşılık bulmasa da bu çabanın kendisini üzdüğünü belirten piyanist, "Sonuçta sanatımla bir Türk olarak elimden gelenin en iyisini yapmaktaydım, klasik müzikte tüm dünyada özel bir yere de gelmiştim, bu haksızlığı kaldıramıyordum; artık konserlerime gelmeyen, benimle anılmak istemeyen bu elçileri, tüm hayatımı adadığım müziğime de kastettikleri için bu kurumla külliyen ilişkiyi kesme kararı almıştım, bu zararı daha fazla çekemezdik, biz de onları istemiyorduk artık" dedi.

'ÜZÜLDÜM AMA ÖNÜME UMUTLA BAKIYORUM'

Bu uygulamaları yapanlardan bir kısmının işlerine FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle son verildiğini okuduğunu belirten Say, "Bakın daha geçen hafta, tüm dünyanın sarsıldığı 'Hayyam retweet davası'nın da arkasında karanlık bir Adnan Hoca yapılanması olduğu ortaya çıktı, ne kadar utanç verici ve zor, bakın; benim hayatımın çok zor, çok üzücü geçen yılları geri verilemeyecek belki, ama önümüze de umutla bakmak isteriz." dedi.

'YENİ BİR SAYFA AÇALIM'

Fazıl Say açıklamasını, "Son aylarda Büyükelçilerimiz tekrar konserlerime gelmeye başladı (Almanya ve ABD hariç) Ben de tüm dostluk elimi ülkemi temsil eden emektar hariciyeci dostlarıma uzatıyorum, bu kötü dönem bitsin, yeni ve temiz bir sayfa açalım istiyorum. Yaralar varsa da sarılırlar.Yeni bir sayfa açalım, ülkemiz için, dünya için" şeklinde bitirdi.