Ege’de ‘Barış Buluşması’

Barış Buluşması Leros Adası’nda yapılacak. Etkinlikler 13-15 Temmuz tarihlerinde.

DUVAR – Ege’nin iki yakasını bir araya getirecek olan Barış Buluşması 13-15 Temmuz tarihleri arasında Leros Adası’nda gerçekleştirilecek.

Leros-Kalimnos-Aspalias Metropolitliği, Leros Belediyesi, Defne-Dafni Türk Yunan Derneği, Leros- Artemis Dans Okulu tarafından ortaklaşa düzenlenen Barış Buluşması’nda sergi, dans gösterileri, Rebetika dinletisi ve belgesel gösterimi yer alacak.

Barış Buluşması 13 Temmuz Cuma günü, saat 20.00’de Platanos Meydanı’nda Kanada Dans Derneği Kyklos-Halk dansları gösterisiyle başlayacak. 14 Temmuz Cumartesi günü saat 20.00’de Alinda Metropolitlik binasında “İmroz-Karşı Bellek” fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirilecek.Açılışta Kalimnos-Leros-Astipalias Metropoliti Paisios, Bölge Valisi Hacimarkos, Belediye Başkanı Kolias ve Defne Derneği Başkanı. (E) Büyükelçi Yalım Eralp birer konuşma yapacaklar. Açılış sonrası solist Stelios Berberis mini bir dinleti sunacak.

15 Temmuz Pazar Günü ise Platanos Meydanı’nda Enis Rıza Sakızlı ve Mesut Tufan’ın yönetmenliğini yaptığı Yanyana belgeselinin İmroz bölümünden bir gösterim yapılacak. Ayrıca Stelios Berberis, Artemis Dans Okulu müzisyenleri ve Kanada Kyklos-Halk Dansları Topluluğunun katılımıyla rebetika dinletisi ve dansları sunulacak.

Leros Adası’nın çok kültürlü yapısını ve Ege’nin iki yakasını bir araya getirmesi nedeniyle Leros Adası’nda gerçekleştirilecek “Barış Buluşması”nın davetiyeleri ve programı İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Türkçe ve Yunanca olmak üzere beş ayrı dilde basıldı.