Homeros’un 1800 yıllık destanı bulundu

Homeros’a atfedilen Odysseia destanının dizelerini içeren 1800 yıllık tablet bulundu. Levhanın, üçüncü yüzyıla ait olduğu düşünülüyor.

DUVAR – Yunanistan Olympia Antik Kenti’nde, Homeros’a atfedilen Odysseia destanının dizelerini içeren 1800 yıllık tablet bulundu. Roma dönemine ait destanda 13 satırın kazılı olduğu görüldü. Yunan mitolojisinin İthaka kralı olan Odysseus’un Eumaios’la konuşmasını konu eden XIV. rapsodiye ait dizelerin kazılı olduğu belirlendi.  Tabletin üçüncü yüzyıla ait olduğu anlaşılırsa, Homeros Destanı’nın şimdiye kadar bulunan en eski yazılı metni olarak kabul edileceği söylendi.

Arkeofili’den Erman Ertuğrul’un haberine göre, Yunanistan başkenti Atina’daki Olympia tapınağının yakınlarında yapılan kazılarda, Roma Dönemi’ne ait bulgular arasında, Odyssia Destanı’ndan 13 satırın kazılı olduğu 1800 yıllık bir kil levha bulundu. Buluntularda Yunan mitolojisinin İthaka kralı olan Odysseus’un Eumaios’la konuşmasını konu eden XIV. rapsodiye ait dizelerin kazılı olduğu belirlendi. Levhanın, düşünüldüğü gibi üçüncü yüzyıla ait olduğu laboratuvarlarda da doğrulanırsa, Homeros Destanı’nın şimdiye kadar bulunan en eski yazılı metni olarak kabul edilecek.