Afife Tiyatro Ödülleri 22'nci kez sahiplerini buldu

22. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, sahiplerine verildi. Ödüllere 188 oyun katıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bu yıl 22.’si düzenlenen Türkiye’nin en uzun soluklu tiyatro ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, sahiplerine verildi. Sanat ve iş dünyasının bir araya geldiği ödül töreninde 2017-2018 tiyatro sezonundaki performansları ve Türkiye tiyatrosuna verdikleri emekleriyle öne çıkan isimlere toplam 15 dalda ödül verildi. Bundan sonra her sene bir kadın ve bir erkek tiyatro sanatçısının sunacağı ödül töreni, bu yıl Ece Dizdar ve Engin Hepileri sundu.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde, Türkiye tiyatrosunu geliştiren ve dönüşümünde öncü olan oyun yazarlarına verilen Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nün bu seneki sahibi “Yuva” isimli oyunuyla, Sami Berat Marçalı oldu. Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’nü ise bu yıl Bir Baba Hamlet isimli oyun aldı. Yapı Kredi Özel Ödülü’ne oyuncu Tijen Par layık görüldü. Tiyatro tarihine geçen isimlere takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’nün ise bu seneki sahibi Yücel Erten oldu.

'TİYATRO BİZİ UMUTLANDIRIYOR'

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Jüri Başkanı Prof. Dr. Merih Tangün, 22 yıldır kesintisiz devam eden Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile Türkiye'nin ilk kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale’nin ismini yaşatmaktan büyük gurur duyduklarını ifade etti. Tangün sözlerine şöyle bitirdi:

“Tek amacı tiyatro olan ve Türk tiyatrosunun gelişiminde öncü rol üstlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri bu sene de birbirinden değerli oyunları ve oyuncuları desteklemeye devam etti. Jüri üyelerimizle bu sezon 188 yeni oyun izledik. Birbirinden yetenekli oyuncularımızın çok değerli performanslarına tanık olduk. Hepimiz için oldukça zorlu bir değerlendirme süreci olmasına karşın tiyatromuzun yükselişini görmek büyük bir mutluluk oldu. Tiyatromuzun bu dinamik, üretken ve büyüyen yapısıyla kendini sürekli yenilediğini görmek bizleri umutlandırıyor."