İddia: Yavuz Bingöl'ü Orhan Gencebay istemedi

Yavuz Bingöl MESAM başkanlığından istifa etti. Bingöl'ün istifasında Orhan Gencebay'ın 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yıpratmama' kaygısının bulunduğu iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kültür Bakanlığı tarafından Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’ne (MESAM) kayyım olarak atanan yönetim kurulu üyeleri arasında yer alan ve 2 gün önce yapılan toplantıda başkan seçilen Yavuz Bingöl, istifa etti. Bingöl'ün, Orhan Gencebay'ın "Yavuz çok yıprandı, Sayın Cumhurbaşkanı'nın adı da Yavuz'un başkanlığı nedeniyle çok ortaya atılıyor, Fuat Güner'in başkan olması daha uygun olur" mesajına tepki göstererek istifa ettiği öğrenildi.

T24'ten Gonca Tokyol'un haberindeki iddialara göre, hükümet tarafından kayyım olarak atanan yeni yönetim, ilk toplantısını iki gün önce gerçekleştirdi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla da bilinen Yavuz Bingöl, MESAM Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. MESAM'ın eski başkanı olan, ancak bir süre önce, Arif Sağ ile tartışmaya girerek yönetim kurulundan istifa eden Orhan Gencebay sürece dâhil oldu ve Bingöl yerine Fuat Güner'in başkan olması yönünde görüş belirtti.

'HERKES BAŞKANLIK PEŞİNDE'

Bunun ardından hükümet tarafından kayyım olarak atanan, ancak seçimle gelen bir önceki yönetim kurulunun da üyesi olan Fuat Güner ile Recep Ergül, Bingöl'e bugün yapılan toplantıda Orhan Gencebay'ın mesajını iletti. Gencebay'ın, "Yavuz da, Sayın Cumhurbaşkanı da yıpranıyor, başkanlığı Fuat Güner üstlense daha doğru olur" yolundaki mesajına tepki gösteren Yavuz Bingöl, "MESAM'da bir şey değişmiyor. Herkes başkanlık peşinde, kendi bildiğinizi yapın, ben bu işte yokum" diyerek istifa etti. Bingöl, istifa dilekçesini yazıp bırakarak, yarım saat sürmeyen toplantıyı terk etti.

Orhan Gencebay'ın önce başkanlık, daha sonra da yönetim kurulu üyeliğinden istifa etmesiyle başlayan sürecin sonunda hükümetin müdahalesiyle MESAM yönetimi feshedilerek kuruluşa kayyım atanmıştı. Bingöl de; Recep Ergül, Polat Yağcı, İpek Açar, Turhan Taşan, Fuat Güner ve Coşkun Sabah’la birlikte, Arif Sağ başkanlığındaki yönetimin görevden alınmasının ardından yeni yönetimde yer almıştı.

Yavuz Bingöl MESAM kayyımlığını kabul etmediYavuz Bingöl MESAM kayyımlığını kabul etmedi

MESAM'ın eski yönetimi: Mahkemeye başvuracağızMESAM'ın eski yönetimi: Mahkemeye başvuracağız

'MESAM'a geçici yönetim atanması mevzuata aykırıdır''MESAM'a geçici yönetim atanması mevzuata aykırıdır'

Orhan Gencebay: Arif Sağ ile dostluğum bitmiştirOrhan Gencebay: Arif Sağ ile dostluğum bitmiştir

Orhan Gencebay'dan istifa mektubu açıklaması: MESAM'a sorunOrhan Gencebay'dan istifa mektubu açıklaması: MESAM'a sorun

Suat Suna MESAM'dan ihraç edildiSuat Suna MESAM'dan ihraç edildi

MESAM'a kayyım: Arif Sağ yerine Yavuz Bingöl!MESAM'a kayyım: Arif Sağ yerine Yavuz Bingöl!