Anadolu'da yeni antik kentler keşfedildi!

Kayseri çevresinde 12 bin tablet bulundu. Tabletlerle Anadolu'nun bilinmeyen antik kentleri keşfedildi.

DUVAR – Kayseri yakınlarında yürütülen kazı çalışmalarında Bronz Çağı’ndan kalma 12 bin tablet bulan arkeologlar, binlerce yıl önce Anadolu’da kurulmuş antik kentlerin izini sürüyor. Araştırmacılar, ‘4000 yıl önce bugünkü Irak topraklarından çıkan Asurlu tüccarların orta Anadolu’ya yerleşmeye başladığını ve bu bölgede ticarete giriştiğini’ belirtti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, ABD merkezli düşünce kuruluşu Ulusal Ekonomik Araştırmalar Ofisi tarafından yayınlanan çalışmada, Kayseri yakınlarında bulunan ve Asur ticaret kolonilerinin Anadolu’daki merkezi olan Kaniş kentinin kalıntılarında binlerce kil tabletin ortaya çıkarıldığı ifade ediliyor. ​Tüccarların mal sevkiyatı, borçlar ve yeni ticaret anlaşmaları üzerine yazdıkları tabletlerin daha önce bilinmeyen çok sayıda antik kentin nerede olabileceğine ışık tuttuğu vurgulanıyor.

‘ANTİK KENT ÇORUM’DA!’

Asurlu tüccarların kil tabletlerine dayanarak hazırlanan olası antik kent haritası, Fotoğraf: BBC Türkçe

Araştırmada, “4000 yıl önce Kaniş kentine gelen Asurlu tüccarlar, burada altın ve gümüş karşılığında Asur’un en önemli ihracat ürünü olan kalay ve kumaş satmaya başlamış” deniyor. Bir kil tablette, binlerce yıl önce yaşamış olan bir tüccar, “Ninassa Kralı ile tanıştım. Ama benden tek bir parça kumaş bile almadı” diyor.

Ancak arkeologlar ve toplanan verileri inceleyen ekonomistler, “Asıl değerli veriler, sevkiyatların boyutu, sıklığı ve nerelere yapıldığı konularındaki detaylı bilgiler. Bu veriler sayesinde daha önce nerede kurulu olduğunu bilemediğimiz antik kentlerin yerlerini tespit edebiliyoruz” diyorlar.

Asurlu tüccarların tabletlerinde Sinahuttum antik kentinin adı 14 kez geçiyor. Bu kentte bulunan bir eşek pazarından ve oldukça hareketli bir yün piyasasından bahsediliyor. Araştırmacılara göre, bu kent, Hattuşa’nın kuzeydoğusunda, yani günümüzde Çorum’un Boğazkale ilçesinde bulunuyor.

Aynı yöntemle Puruşaddum, Mamma, Zalpa ve Hahhum adlı antik kentlerin yerleri de belirlendi.

‘ARKEOLOJİ ULUSLARARASI SİYASETİN BİR PARÇASI’

Araştırma ekibinden Chicago Üniversitesi Ekonomi Profesörü Ali Hortaçsu, ‘elde edilen verilerin sadece antik kentlerin yerini belirlemekle yetinmediğini, bu kentlerin ne kadar varlıklı olduğunu da söylemenin artık mümkün hale geldiğini’ ifade etti.

Proje direktörü Harvard Üniversitesi’nden Asurolog Gojko Barjamovic ise İngiltere’de yayınlanan Times Gazetesi’ne yaptığı açıklamada “Türkiye’nin bu araştırmanın sonuçlarını temel alarak yeni kazı alanlarına izin vermesini beklemiyoruz. Arkeoloji dünyası aynı zamanda uluslararası siyaset dünyasının bir parçası” dedi.