Aşık Mahsuni'ye OHAL yasağı

Aşık Mahsuni Şerif'i anma etkinliği OHAL gerekçesiyle yasaklandı. Karara itiraz eden tertip komitesi üyeleri etkinliği evlerinin önünde, bahçelerde yapacaklarını ifade etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Aşık Mahsuni Şerif’in Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’ndeki köyü olan Berçenek’de 11- 13 Ağustos tarihlerinde yapılması planlanan ‘Aşık Mahsuni Şerif’i anma etkinliği’, Afşin Kaymakamlığı tarafından OHAL gerekçesiyle yasaklandı.

Termik santrallerin bulunduğu ve kanser hastalığının yaygın olduğu bölgede, yapılacak etkinliğe kanser uzmanları, çevre aktivistleri ve sanatçıların katılması planlanıyordu.

Köy muhtarının Afşin Kaymakamlığı’na yaptığı şikayetler üzerine yasaklanan etkinliğin engellenmesi için köye çok sayıda polis gönderildi. Etkinliği organize eden yurttaşların bölgeye girmelerine izin verilmiyor.

'EVLERİMİZİN ÖNÜNDE, BAHÇELERİMİZDE YAPACAĞIZ!'

Cumhuriyet'e konuşan tertip komitesi üyesi Mehmet Arslan konuyla ilgili, "Farklı şeyler olabilir diye etkinliği yasakladılar. Bu etkinlikler her yıl başka başlıklar altında köyde gerçekleştiriliyordu ve hiçbir olay yaşanmadı. Sanırım bizim yaptığımız işin niteliğinden korktular. Biz burada davet ettiğimiz panelist ve sanatçılarımızla etkinliğimizi yapacağız. Bu okul bahçesinde olmaz ise evlerimizin önünde ya da bahçelerimizde sohbetlerimizi edip, türkülerimizi söyleyeceğiz. Biz yaptığımız etkinliğin farkındayız ve kimseyler kavgamız yok. Yasağa karşı bu etkinliği sürdüreceğiz" dedi.