Konya'da 'Geç Roma' dönemine ait mezar bulundu

Necmettin Erbakan Üniversitesi Yerleşkesi'ndeki kazı çalışmalarında, 'Geç Roma' dönemine ait bir mezar bulundu. Mezarın bulunduğu alanda çalışmalar yapılacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Konya’da Necmettin Erbakan Üniversitesi Köyceğiz Yerleşkesi'ndeki inşaat alanındaki yol yapım çalışması sırasında 'Geç Roma' dönemine ait olduğu tahmin edilen yaklaşık 2 bin yıllık mezar bulundu. İçerisinde kafatası ve kemik parçaları olan mezar alanı koruma altına alındı.

Üniversitenin yeni yerleşim yerinin inşaatlarının bulunduğu bölgede iş makinesi ile gerçekleştirilen yol yapım çalışması sırasında, düzenleme yapılan topraklık alanda bir oyuk oluştu. Çalışanlar tarafından yapılan inceleme sonrası oyuğun mezar olduğu belirlendi. Yetkililer durumu polis ve Müze Müdürlüğü’ne bildirdi. Olay yerine gelen Müze Müdürlüğü yetkilileri mezarda inceleme yaptı. İçerisinde kafatası ile kemik parçaları bulunan ve 'Geç Roma' dönemine ait olduğu tahmin edilen mezar alanı koruma altına alındı. Yaklaşık 2 bin yıllık olduğunu tahmin edilen mezar alanında kazı çalışması başlatılacağı öğrenildi. (DHA)