Diyarbakır ve Mardin'e İskoçya'dan uzman

İskoçya'dan dünya mirası uzmanları Diyarbakır ve Mardin’de çatışmalarda zarar gören tarihi eserleri restore etmek için Türkiye’ye gelecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İskoçya'dan Dünya Mirası uzmanları çatışmalarda zarar gören tarihi eserleri restore etmek için Türkiye’ye gelecek. British Council’den 1.2 milyon poundluk (yaklaşık 5.4 milyon TL.) kaynak alan ekip yerel taş ustaları ve mimarlarla çalışarak zarar gören yapıları aslına uygun olarak onaracak. İngiliz Times gazetesindeki konuyla ilgili haberde, Kasım 2015’te Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin bu tarihi eserlerin durumunu gündeme getirirken 500 yıllık dört ayaklı minarenin yanı başında vurularak öldürüldüğü ve o günden beri bu soruna çözüm getirilmediği vurgulandı.

'TÜRKİYE İÇİN BİR İLK'

Restorasyonu yapacak Edinburgh Dünya Mirası Örgütü Direktörü Adam Wilkinson, Türkiye’ye ekip yollarken en temel kaygılarının güvenlik olduğunu söyledi ve “Güvenlik uzmanlarıyla durumu değerlendireceğiz, güvenliği çok ciddiye alıyoruz” dedi. Haberde Diyarbakır ve Mardin’in tarihi önemine değinilirken, iki şehrin tarihi semtlerinin UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer aldığı belirtildi. Gazeteye konuşan İstanbul merkezli Kültürel Mirası Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Eva Şarlak ise, “Bu proje, Türkiye için bir ilk. Edinburgh Dünya Mirası Örgütü’nün desteğiyle iki şehrin kültürel zenginliklerinin korunması mümkün olacak” dedi.