Tolkien'in Orta Dünyası'ndan yeni kitap çıktı!

JRR Tolkien'in fantastik aşk masalı 'Beren ve Luthien'e Dair', kitap olarak basıldı. Kitaptaki ilüstrasyonları, Peter Jackson'ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesine katkılarıyla Oscar Ödülü alan Alan Lee hazırladı.

DUVAR – Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı JRR Tolkien’in ‘aşk masalı’ Beren ve Luthien (Beren and Luthien) 100 yıl sonra kitap olarak basıldı. Tolkien bu hikâyeyi, 1’inci Dünya Savaşı’nda travmatize olmuş 24 yaşındaki genç bir yazar olarak kaleme almıştı.

‘Beren ve Luthien’e Dair’, Tolkien’in ölümünden sonra oğlu Christopher Tolkien tarafından Orta Dünya hikâyelerinin birleştirilmesiyle oluşturulan Silmarillion’daki öykülerden biri. Şimdi, ‘Beren ve Luthien’ adıyla, son Orta Dünya kitabı olan ‘Hurin’in Çocukları’nın yayımlanmasının 10’uncu yıldönümü için HarperCollins Yayınevi tarafından kitap olarak basıldı.

Tolkien’in 92 yaşındaki oğlu Christopher Tolkien’in editörlüğünü yaptığı aşk masalı, esasında gerçek bir hikâyeye dayanıyor. Beren ve Luthien’in, Tolkien’in savaştan döndükten sonra bir gün ormanda yürürlerken kendisi için dans etmeye başlayan eşi Edith’ten esinlendiği biliniyor. Çiftin mezartaşlarında da, Beren ve Luthien isimleri kazılı.

Kitaptaki ilüstrasyonları ise yönetmen Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesine katkılarıyla Oscar Ödülü alan Alan Lee hazırladı. (Dış Haberler)