Atatürk'ün çalınan tabakası Rusya'da dizi olmuş

1968 yılında kemancı Oistrah, yurtdışı gezisindeyken, Moskova’daki evinde bulunan pahalı eşyaların çalınması polisiye diziye konu olmuş. Çalınan eşyalar arasında Atatürk’ün kemancıya 1935 yılında hediye ettiği altın kaplama ve pırlanta süslemeli sigara tabakası da varmış.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Sovyet kemancı David Oistrah’a hediye ettiği altın kaplama ve pırlanta süslemeli sigara tabakasının çalınması olayının Sovyetler Birliği’nde polisiye bir roman ve diziye konu edildiği ortaya çıktı.

Sputnik'in haberine göre,  Oistrah, besteci Dmitriy Şostakoviç, Asaf Messerer, Mariya Maksakova, Natalya Dudinskaya, Abram Makarov, Lev Oborin gibi isimlerle birlikte 1935 yılında Atatürk'ün daveti üzerine Türkiye'de bir konser turuna katılmıştı.

SİGARA TABAKASI ÇALINMIŞTI

1968 yılında kemancı Oistrah, yurtdışı gezisindeyken, Moskova’daki evinde bulunan pahalı eşyaları çalındı. Çalınan eşyalar arasında Atatürk’ün kemancıya 1935 yılında hediye ettiği altın kaplama ve pırlanta süslemeli sigara tabakası da vardı.

Hırsızın yakalandığı ve Hollywood yıldızı Audrey Hepburn’ün başrolde oynadığı 'Bir Milyon Nasıl Çalınır' (1966) adlı filmden etkilenildiği de belirtilen habere göre, 'Asrın Soygunu' olarak nitelenen hırsızlık olayını inceleyen Sovyet polisiye yazarları Arkadiy ve Georgiy Vayner kardeşler 1972 yılında 'Minotr’a Ziyaret' adlı bir roman yazdı. 1987 yılında roman üzerine Sovyetler Birliği’nde aynı isimle dizi de yapıldı. Dizide bir Sovyet müzisyenin pahalı kemanının çalınması konu alınıyor.