Gürcistan’ın 'aylak' sesi: Trio Mandili

Kendi deyimleriyle ‘aylaklık yaparken’ çektileri videoyla, dünya çapında tanınan Trio Mandili, geleneksel Gürcistan şarkıları söylüyor. 3 genç kadından oluşan grubun profesyonel şarkıcı olmak gibi bir amacı yok, aileleri, arkadaşları ve festivaller için söylemekten oldukça mutlular.

Google Haberlere Abone ol

Her şey kendi aralarında eğlenmek için çektileri bir video ile başladı. Üç arkadaş (Tatia Mgeladze, Shorena Tsiskarauli ve Ani Chincharauli) bir araya geldi ve Apareka şarkısını söyledi. Defalarca izlenildi ve paylaşıldı. Sadece birkaç gün içinde 800 binden fazla görüntülendi.

Apereka şarkısıyla dünya çapında tanınan Trio Mandili, 3’lü yazma anlamına geliyor. Gürcistan’ın birçok bölgesinde kullanılan bu yazma, geleneklere göre iki erkek arasındaki savaşı sonlandırmak ve barışı sağlamak için yeryüzüne bırakılıyor.

ÜNLÜ OLDUKLARI VİDEOYU CEP TELEFONUYLA ÇEKTİLER

Grup Eurasianet.org’a verdiği röportajda, paylaşım rekorları kıran videonun bir cep telefonuyla oldukça basit bir şekilde çekildiğini ifade ediyor. Ünlü oldukları şarkı Apereka’nın bestesi, hayatını genç yaşta kaybeden müzisyen Aluda Ketelauri’ye ait. Şarkının sözleriyse Gürcistanlı şair Giorgi Arabuli’nin şiirinden alınmış. Sıradan bir günde yolda yürürken çekilen videoya ve Apereka’nın büyülü melodisine şu linkten ulaşabilirsiniz:

Grubun Facebook ve Instagram takipçileri de oldukça fazla. Özellikle yurt dışından gördükleri ilgiye şaşırıyorlar. Dünyanın birçok yerinden konser daveti alıyorlar ve festivallere katılıyorlar. Nisan ayında Macaristan ve İsviçre’de iki ayrı programları olacak.

TÜRKİYE’YE KÂTİBİM JESTİ

Trio Mandili’nin en çok dinlenildiği ülkelerden biri de Türkiye. Bir takipçi, Türkçe bir şarkı söylemelerini isteyince, grup hiç üşenmeden kollarını sıvamış ve Kâtibim şarkısını söyledikleri kısa bir video çekmiş. Telaffuzlarına hayran kalmamak elde değil.

Bütün şarkıları üç sesli söylüyorlar ve geleneksel Gürcü şarkılarının da aynı şekilde üç sesli olduğunu belirtiyorlar. Shorena Tsiskarauli (20), Gürcistan’ın bir dağ köyünden. Yaşadığı yeri şöyle anlatıyor: “En tepedeki köyde yaşıyorum. Yani, her şeyin bittiği yerde… Ötesinde bir şey yok. Yol da yok, sadece tırmanarak ulaşabilirsiniz. Köyde genel olarak yaşlı insanlar yaşıyor. Çocuklar ve gençler yok.”

Ani Chincharauli (17), grubun en küçüğü. Shorena ile aynı okula gitmişler. Beraber şarkı söyledikleri bir gün panduri dersi almaya karar vermişler. Ani, O güne kadar hiç müzik eğitimi almamış. “Notaların ve akorların yerleri hakkında hiçbir fikrim yoktu” diyor. Klasik bir panduride 3 tel ve 15 perde bulunduğunu söylüyor. Kevsuri bölgesinde çalınan panduri ise daha farklı.

“HER ŞEY AYLAKLIKLA BAŞLADI”

Ani, Georgianjournal’a verdiği röportajda videonun nasıl bir atmosferde çekildiğini şöyle anlatıyor: “Her şey aylaklıkla başladı. Shorena Tskhvaritsamia'da tatildeyken, O’nu ziyaret edeceğimize söz verdik ve haber vermeden Shorena'yı ziyaret ettik. Shore’nın bizi görünce ne kadar mutlu olduğunu anlatamam. Hepimiz orada oldukça duygusal anlar yaşadık. Videoda, aslında Tatia'nın ‘Tskhvaritsamia'daki Shorena'yı ziyaret ediyoruz ve hepimiz mutluyuz’ dediğini duyabiliyorsunuz.”

Videonun bu kadar ilgi görmesini, hazırlıksız ve doğal bir şekilde çekilmiş olmasına bağlıyorlar. Grup geçmişte de benzer videolar kaydetmiş ve bunları internete yüklemiş. Ancak Apareka’ya kadar böyle bir etkileşim ortaya çıkmamış. İnternette videolarını paylaşan tek bir yabancıyı bile kişisel olarak tanımasalar da şarkıları dünyanın her yerinde çalınıyor. Öyle ki Berlin'in merkez caddelerinden birinde büyük bir ekran aracılığıyla şarkılarının yayınlandığını duyunca, çok sevinmiş ve şaşırmışlar.

YORUMLARI YANITLAMAKTA ZORLANIYORLAR

Apareka da başlangıçta çok paylaşılmamış. Ta ki ABD’den bir takipçi, kısa bir notla şarkıyı paylaşana kadar. “Bu videoyu Youtube'a yüklemeyi bile tasarlamamıştık” diyor Tatia. Videoyu yükledikten üç gün sonra çevrimiçi olup videonun 300 bin kez görüntülendiğini görünce, inanamamış ve Youtube'un bir çeşit hata verdiğini düşünmüş. Videonun altına yapılan yorumlara baktıkça, 300 bin rakamının gerçek olduğuna ikna olmuş. “İnsanlar videoyu içimizden geldiği gibi çektiğimiz için beğendiler diye düşünüyorum, çok içtendik. Videomuz paylaşılmaya devam ediyor ve yorumları yanıtlamakta zorlanıyoruz.”

İlk stüdyo kaydını yapmak için finansman aradıkları dönemde, bir aileyi ziyarete gitmişler ve burada şarkı söylemişler. Burada daha önce hiç görmedikleri insanlara şarkı söylemişler ve konuklardan biri stüdyo kaydını finanse ederek gruba bir hediye vermek istediğini söylemiş. Böylece gereken finansman tesadüfî bir biçimde bulunmuş.

“Biz sadece aylaklık ediyoruz” diyor Shorena. Grup üyelerinin profesyonel şarkıcı olmak için herhangi bir hırsları yok. Enstrüman çalmayı da kendi kendilerine öğreniyorlar. Panduri dışında, klasik chonguri ve djembe çalıyorlar. Aileleri, arkadaşları ve festivaller için şarkı söylemekten oldukça memnunlar.